: این ماده طبیعی یه مسکن قوی است

:  

بدون این دست اون دست کردن بعد از بروز درد در هر ناحیه ای از بدن ممکنه به دنبال خوردن یه مسکن واسه آرامش اون باشیم، اما این کار درستیه؟

مجله آکا ایران: تحقیقات محققان علوم تغذیه نشون داده که زنجبیل از جمله ریشه های گیاهیه که می تونه نقش موثری در بهبود التهابات و دردهای طولانی در بدن داشته باشه. به خاطر همین سالیان ساله که در کشورای شرقی از اون به عنوان یه مسکن طبیعی استفاده می کنن.

به چه دلیل زنجبیل واسه آرامش درد خوبه؟

امروزه در خیلی از کشورای غربی از جمله آمریکا از زنجبیل در طبخ مواد غذایی و یا جفت و جور نوشیدنیای جور واجور استفاده می کنن. به خاطر این که بعضی تحقیقات علمی ثابت کردن که مصرف ریشه زنجبیل به دلیل دارا بودن ترکیبات ضد التهابی می تونن با ترکیبات التهاب زا و سمی در بدن مقابله و اثر اونا رو روی بدن خنثی کنن. به خاطر همین خیلی از پزشکان پیشنهاد می کنن که به جای مصرف قرصای مسکن، از زنجبیل در غذا و نوشیدنیای خود استفاده کنین. چون زنجبیل می تونه در کاهش سردرد، بهبود التهاب عضوهای آسیب دیده توده اسکلتی، کم کردن درد دوران قاعدگی در خانوما، بهبود آمادگی جسمی ورزشکاران و تقویت سیستم عضلانی بدن نقش موثری ایفاء کنه.

بعضی تحقیقات علمی ادعا می کنن که زنجبیل حتی می تونه به عنوان یه مکمل نیروزا واسه ورزشکاران مطرح باشه. چون همونجوری که عنوان شد مواد ضد التهابی موجود در زنجبیل می تونن با ترکیبات و مواد زاید موجود در بدن مقابله کنن و اینطوری باعث تقویت بنیه بدنی شن.

بهترین روش به کار گیری زنجبیل

با اینحال که قرصا و شربتای زنجبیل به عنوان مکملای غذایی در بازار وجود دارن. اما پزشکان و کارشناسان علوم تغذیه می گن که به کار گیری مقدار کمی زنجبیل تازه در غذا و نوشیدنیا اثرات موثری بر سلامت بدن داره. البته پیشنهاد می شه که به دلیل طعم تندی که زنجبیل داره، حتما باید در مقادیر کم و همراه با بقیه مواد غذایی و نوشیدنیا استفاده شه.

زنجبیل در چه مواد غذایی و نوشیدنیا اثر فارغ العاده داره؟

بهترین ماده غذایی که زنجبیل می تونه با اون استفاده شه، چای سبز است. تحقیقات محققان علوم سلامت نشون داده که مصرف مقدار کمی زنجبیل (در حدود ۱ تا ۲ گرم) در چای سبز می تونه عفونتای تنفسی و سردردهای به وجود اومده به وسیله بروز خستگی یا سرماخوردگی رو تا حد زیادی بهتر کنه.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین میشه مقدار کمی از زنجبیل رو روی سالاد سبزیجات خود رنده و مصرف کنین. به علواه این که حضور زنجبیل در سوپ و یا همراه با غذاهای پروتئینی مانند خوراک مرغ و یا گوشت هم تاثیر خوبی بر بدن بر جای میذاره.

در همه وعده غذایی روزانه میشه زنجبیل خورد؟

همونطور که عنوان شد، زنجبیل ماده غذاییه که مصرف اون همراه با غذاها و میان وعده ها و حتی نوشیدنیا پیشنهاد می شه، اما مصرف زیاد زنجبیل در همه وعده های غذایی پیشنهاد نمی شه. چون می تونه عوارص نامطلوبی مانند طپش قلب، اسهال و دل درد رو در بعضی افراد حساس بروز دهد. در این موارد پیشنهاد می شه در مصرف زنجبیل همراه با مواد غذایی یا به تنهایی دقت شه و همیشه مقدار کمی از زنجبیل رو با مواد غذایی و نوشیدنیای خود استفاده کنین تا از عواقب مثبت زنجبیل بیشترین حد سود رو ببرین.
 

منبع :