سلامت نیوز:محققان کالج پزشکی بیلور در تگزاس نانوویفرهای حامل دارو رو تولید کردن که مانند لنز تماسی در چشم مورد استفاده قرار گرفته و کم کم در چشم حل شده و دارو رو در داخل چشم آزاد می کنن.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران در حالت عادی، قطره های چشمی پزشکی به درستی وارد چشم نمی شن و بیشتر به سرعت با پلک زدن از چشم خارج شده یا به وسیله اشک چشم شسته می شن.

در نتیجه، بیشتر به بیماران پیشنهاد می شه که روزانه بیشتر از یه بار از قطره چشمی استفاده کنن تا اطمینان انجام بشه که چشم به اندازه کافی دارو رو دریافت کرده؛ این احتمال بروز اثرات جانبی مانند تاری دید یا التهاب رو تقویت می کنه.

محققان کالج پزشکی بایلور نانوویفری ارائه دادن که شفاف بوده و مانند یه لنز تماسی دیسکی شکله با این حال، اندازه سیستم جدید یه دهم لنز چشمی است.

محموله دارویی در درون آرایه ای از نانومخزنای تعبیه شده در سراسر پلیمر غیرسمی قرار داره؛ این نانوویفرها پس از ورود به داخل چشم به آرومی حل شده و دارو رو در سراسر چشم پخش می کنن؛ در این روش پلک زدن باعث خروج قطره از چشم نمی شه.
در آزمایشات انجام شده، از نانوویفرهای حامل آنتی بیوتیک واسه درمان سوختگی قرنیه موشا استفاده شد؛ گروه دوم موشا هم همین دارو رو روزانه دو دوز و در شکل قطره چشمی گرفتن. وقتی که قرنیهای موشا پس از گذشت 10 روز معاینه شدن، محققان به این نتیجه رسیدن که ویفرها در بازسازی زخم ها تقریبا دو برابر مفیدتر عمل کردن.جزئیات این نتیجه کار در مجله ACS Nano قابل مشاهده س.

منبع : salamatnews.com