دکتر محمدرضا مهاجرتهرانی،عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نوشت: متفورمین واسه افزایش حساسیت به انسولین بیماران دیابتی تجویز می شه. این دارو نسبت به رقبای خود آسیب کمتری داره و می تونه باعث کاهش حدود 1 تا 2 کیلوگرم وزن در ماه شه اما بعضی افراد غیردیابتی هم، واسه کاهش وزن، متفورمین استفاده می کنن در حالی که پایین آوردن وزن، جزو مشکلات این دارو حساب می شه و نه خوبیا اون. از این رو، به کار گیری اون به عنوان داروی کاهنده وزن در آدمایی که دیابتی نیستن یا از مشکل کلیه ها رنج می برن، باید زیر نظر و با تجویز دکتر معالج یا متخصص تغذیه باشه.

آدمایی که اضافه وزن چندانی هم ندارن، باید با یه رژیم غذایی اصولی و کم کالری در کنار فعالیت بدنی مناسب در طول روز، وزن خود رو پایین بیارن و با روی آوردن به مصرف داروهای شناخته و نامعلوم، سلامت خود رو به خطر نیندازند. این افراد می تونن فیبرهای غذایی بیشتری مانند شکلای جور واجور میوه ها، سبزیا و صیفیا رو به جای قرصای لاغری در برنامه روزانه خود بذارن و مطمئن باشن که با این کار، هم سلامتشون بیشتر حفظ می شه و هم زودتر به نتیجه دلخواه که همون تناسب اندام است، می رسن.

هرچند آسیب مصرف متفورمین، نسبت به داروهای مشابه اون کمتره، اما مصرف کنندگانی که با هدف لاغری اونو می خورن، باید بدونن که چاقی می تونه نشونه ای از مریضیای دیگه مانند کم کاری تیروئید یا پرکاری غدد فوق کلیوی باشه و مصرف خودسرانه دارو، این مریضیا رو از چشم دکتر و خود فرد دور نگه می داره و باعث به خطر افتادن هر چی بیشتر سلامت با پیشرفت مریضی می شه. از طرف دیگه، مصرف خودسرانه متفورمین می تونه باعث ایجاد بعضی مشکلات گوارشی مانند تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال و تغییر اجابت مزاج شه. ضمن اینکه مصرف خودسرانه این دارو در آدمایی که مشکل کلیه و درجاتی از افزایش کراتینین خون دارن، بسیار خطرناکه پس نباید اونو بدون تجویز دکتر مصرف کرد.

منبع : هفته نامه سلامت

جمع آوری سلامت اکاایران