غذاهایی که کارکرد کبد رو دچار مشکل می کنن

کبد نقش مهمی در ذخیره سازی و سوخت وساز چربی رو دوش داره، کبد طبیعی شامل کمتر از حدود پنج گرم چربی در 100 گرم وزن خود بوده که از این اندازه 14 درصد تری گلیسرید، 64 درصد فسفولیپید، 8 درصد کلسترول و 14 درصد اسید چرب است.پس باید بدونیم این عضو حیاتی نقش به سزایی در زندگی مون داره در این گزارش باحال و کاربردی در میابید که کدوم نوع غذاها کارکرد کبد شما رو دچار مشکل می کنه و باعث آسیب کبدی می شه.

بعضی از غذاها در کارکرد کبد مشکل ایجاد میکنن

یکی از تحقیقات گذشته نشون میده که خوردن وعده های غذایی دارای چربی زیاد، کارکرد کبد رو دچار مشکل می کنه. گزارشی از این مطالعه در Journal of Clinical Investigation منتشر شده.محققان می گن که سطح بالای چربیای اشباع در غذاهایی مانند چیزبرگر و سیب زمینی سرخ کرده یا پیتزا، بدون این دست اون دست کردن کارکرد کبد رو تغییر میده و احتمال دچار شدن به بیماریا رو بیشتر می کنه.

این غذاها کارکرد کبد رو دچار مشکل میکنن

بعضی از غذاها با مشکل در کارکرد کبد فرد رو دچار آسیبای کبدی میکنن

در این مطالعه از 14 مرد جوون خواسته شد تا از دارونما یا دوز مشخصی از روغن پالم استفاده کنن که اندازه اون متناسب با وزن هر فرد مشخص می شد. اندازه این روغن پالم برابر بود با چربی اشباع موجود تو یه پیتزای هشت تیکه ای یا یه چیزبرگر همراه با مقدار زیادی سیب زمینی سرخ کرده.

یافتهایی پایانی نشون دادن که مصرف این مقدار از چربی، کبد رو مجبور می سازه که 70 درصد گلوکز بیشتری تولید کنه و کم کم می تونه سطح قند خون رو تا اندازه زیادی زیاد کنه. پس، ادامه مصرف غذاهای پُرچرب می تونه حساسیت به انسولین رو به وجود بیاره که پیش زمینه دچار شدن به مریضی دیابت نوع 2 است.
علاوه بر این مشخص شد که مصرف این اندازه از چربیای اشباع، توانایی کبد رو واسه ذخیره گلوکز در مقایسه با چربی کم می کنه و می تونه کم کم فرد رو به مریضی کبد چرب گرفتار کنه.

این غذاها کارکرد کبد رو دچار مشکل میکنن

51
منبع : باشگاه خبرنگاران – / ل

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه