4-11-5-قرارداد صدور گواهی 124
4-12- قرارداد فروش الکترونیک 124
4-12-1-روش فروش از راه دور 124
4-12-2- رویارویی حرفه ای/ مصرف کننده 126
4-12-3- اطلاعات مرتبط با هویت فروشنده 127
4-12-4- حق انصراف 132
4-14- شروط تحمیلی 134
4-15- مزایده الکترونیک 135
4-16- توافقات مرتبط با توزیع 137
4-16-2-چارچوب توزیع انحصاری 139
4-16-3- توزیع انتخابی (غیر انحصاری) 140
4-17-امنیت در تجارت الکترونیکی 141
4-17-1-امنیت فناوری اطلاعات و تهدیدهای امنیتی 141
4-17-2- امنیت فناوری اطلاعات 142
4-17-3-نفوذگران و اهداف حمله به سیستم های کامپیوتری 143
4-17-4-دسته بندی تهدیدات امنیتی 144
تهدیدات غیرفعال 144
4-17-5-دسته بندی دیگری از تهدیدات امنیتی 145
4-18-1-احراز هویت: 148
4-18-2- تعیین حق دسترسی 149
4-18-3- بررسی و بازبینی 149
4-18-4 محرمانه ( خصوصی) بودن 150
4-18-5 صحت داده ها: 150
4-18-6- در دسترس بودن: 151
4-18-7- عدم انکار: 151
4-19-مدیریت ریسک در امنیت تجارت الکترونیکی 152
4-19-1- جدی نگرفتن اهمیت برخی اطلاعات: 152
4-19-2-تعریف غیر مشخص از حد و مرزهای امنیتی: 152
4-19-3- واکنش پذیری در مدیریت امنیت: 152
4-19-4- عدم به روزرسانی اقدامات امنیتی: 153
4-19-5- عدم ارتباطات لازم در زمینه مسئولیت های امنیتی: 153

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

4-20-مدیریت خطرات امنیتی 153
4-20-1-شناسایی دارایی ها و اطلاعات مهم: 154
4-20-2- ارزیابی خطرات: 155
4-20-3- اجرا و پیاده سازی: 155
4-21- روش های ایمن سازی ارتباطات تجارت الکترونیکی 156
4-21-1- کنترل دستیابی و احراز هویت 156
4-21-2- سیستم های بیومتریک 158
4-21-2-1-اسکن ( خواندن) اثر انگشت: 161
4-21-2-2-اسکن عنبیه چشم: 161
4-21-2-3-شناسایی صدا: 162
4-21-2-4-سنجش ضربه وارد آمده بر صفحه کلید 162
4-21-3-رمز گذاری 163
4-21-3-1-الگوریتم رمزگذاری متقارن 165
4-21-3-2-الگوریتم رمزگذاری نامتقارن 166
4-21-4-امضای دیجیتالی 167
4-21-5 گواهی های معتبر دیجیتالی و منابع موثق ارائه دهنده این گواهی ها 171
4-21-6- پروتکل های امنیتی 172
4-21-6-1-الف- پروتکل IPSEC در لایه IP 172
4-21-6-2-ب- پروتکل SSI یا TLSدر لایه انتقال 172
4-21-6-3-ج- پروتکل SET در لایه کاربرد 173
فصل پنجم – نتیجه گیری و پیشنهادها 173
فهرست منابع 184
چکیده
توسعه تجارت الکترونیکی که موجب تسهیل و سرعت بخشیدن به مبادلات تجاری شده ،سبب پیدایش اشکال جدیدی از انعقاد قرارداد گشته است و انعقاد این نوع قراردادها به‌عنوان نخستین بحث ماهوی در تجارت الکترونیکی مطرح می‌شود.باید دید قواعد عمومی حاکم بر قراردادها تا چه حد در این سنخ از قراردادها نیز قابل‌اعمال است و وضع قوانین جدید در این زمینه،چه اندازه این قواعد را تحت تأثیر قراردادهاست. در این پایان‌نامه تشکیل و انعقاد قراردادهای الکترونیکی ازنظر ایجاب و قبول،زمان و مکان تشکیل قرارداد ،اعتبار،امنیت و سایر شرایط آن و ریسک‌های حقوقی، اعتباری ،تورم ،نرخ بهره و نوسانات …موردبررسی قرارگرفته است .
مدیریت ریسک در قراردادهای تجاری الکترونیکی نقش سازنده‌ای در معاملات بین‌المللی دارد .ریسک بخش جدانشدنی قراردادها می‌باشد. بنابراین برای ایجاد یک محیط امن قراردادی نیاز به مدیریت ریسک و کاهش خطرات مرتبط با قرارداد را باید بررسی نماییم .در بازه زمانی انجام قرارداد ریسک‌های غیرقابل‌اجتنابی به وقوع می‌پیوندد که با آینده‌نگری و ایجاد شروط ثبات و تعادل اقتصادی می‌توان به کاهش ریسک‌های موجود کمک زیادی نمود . به نظر می‌رسد که روش‌های حقوقی ظرفیت بالایی برای مدیریت ریسک‌ها دارد زیرا با نگاهی به ریسک‌ها متوجه می‌شویم که هر یک از آن‌ها واجد آثار حقوقی نیز هستند مثلاً وقوع فورس ماژور این پرسش را مطرح می‌کند که حقوق و تکالیف طرفین قرارداد چه وضعیتی خواهد داشت ؟ بدین ترتیب طرفین باید به دنبال روش حقوقی برای مدیریت ریسک وقوع فورس ماژور باشند تا پس از وقوع آن دچار اختلاف نشوند . ازآنجایی‌که در قراردادهای تجاری الکترونیکی بین‌المللی سرمایه‌گذاری عظیمی صورت می‌پذیرد بنابراین تمرکز بر احتمال موفقیت و شفافیت آن قراردادها امری ضروری می‌باشد . زمانی که نتوانیم از وقوع یک رویداد واجد ریسک جلوگیری و یا اجتناب نماییم اغلب به دنبال راهی هستیم که تأثیرات آن را به حداقل ممکن کاهش دهیم .
واژه‌نامه: تجارت الکترونیک ؛معاملات تجارت الکترونیک ؛ مدیریت ریسک ؛ پرداخت الکترونیک
مقدمه
پیشرفت روزافزون تولید کالا و عرضه خدمات،عرصه رقابت را در دنیای تجارت بسیار دشوار کرده است و کشورهای جهان برای پیروزی در این رقابت سعی می‌کنند از روش‌های جدیدی برای کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در زمان و به‌طورکلی افزایش بهره‌وری استفاده کنند که یکی از این روش‌ها استفاده از تجارت الکترونیکی در مبادلات تجاری است .تجارت الکترونیکی و استفاده از اینترنت در مبادلات تجاری ،انقلابی در عادات و رویه‌های تجاری گذشته ایجاد کرده و سرعت و صرفه‌جویی را به بهترین وجه ،جامه عمل پوشانده است .ظهور تجارت الکترونیکی در پایان سده بیستم ،هزینه‌های انتقال اطلاعات را شدیداً کاهش داده ونیز تحولی اساسی و اقتصادی ،یعنی جهانی‌شدن اقتصاد بر پایه تجارت آزاد را موجب شد بدیهی است در هر تحولی،توفیق وعدم توفیق در برخی جنبه‌ها اتفاق می‌افتد . این نوع از تجارت به دلیل سرعت ،کار آیی ،کاهش هزینه‌ها و بهره‌برداری از فرصت‌های روزگار،عرصه جدیدی را در رقابت گشوده است به‌گونه‌ای که عدم اتخاذ این شیوه دریک کشور .نتیجه‌ای جز انزوای آن کشور را در عرصه اقتصاد جهانی در بر نخواهد داشت .
بیش از 20سال است که مباحث گسترده‌ای پیرامون مسائل حقوقی ناشی از استفاده‌ی داده‌های الکترونیکی به‌جای کاغذ آغاز گردیده است . تلاش‌های مؤسسات بین‌المللی نظیر کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی ،درزمینهٔ تعریف مجدد تجارت بین‌المللی و همچنین ظهور رویه‌های ملی متمایل به تعریف مجدد قوانین مشخص و مقررات معین در حوزه تجارت الکترونیکی ،این موضوع را مهم‌تر جلوه داده است .
پرداختن به انعقاد قراردادهای الکترونیکی به‌عنوان نخستین بحث ماهوی در تجارت الکترونیکی ضروری به نظر می‌رسد ویکی از مهم‌ترین مباحث حقوقی تجارت الکترونیکی ،انعقاد قراردادهای الزام‌آور است .باید توجه داشت که تجارت الکترونیکی محدود به تجارت از طریق سیستم‌های اطلاعاتی نیست . ازنظر سازمان تجارت جهانی تعریف تجارت الکترونیکی،معاملات انجام‌شده توسط تلفن ، دورنگار،تلکس و پرداخت از طریق آن‌ها و همچنین سیستم‌های الکترونیکی انتقال پول را نیز دربر می‌گیرد . اما به جهت اینکه وسایل ارتباطی دیگر امروزه کمتر در انعقاد قراردادها به کار گرفته می‌شوند و همچنین درگذشته درباره مسائل حقوقی مربوط به آن‌ها به‌تفصیل بحث شده ،در این مجال بیشتر به مسئله انعقاد قراردادهای تجاری از طریق اینترنت و شبکه‌های رایانه‌ای پرداخته‌شده است .
فناوری اطلاعات این امکان را فراهم آورده است که بسیاری از مبادلات تجاری،دادوستدها و ارائه خدمات از طریق اینترنت انجام شوند. گسترش این نوع از روابط معاملاتی و تجاری بین افراد با طرح برخی مسائل حقوقی درزمینهٔ قواعد حاکم بر روابط قراردادی افراد همراه بوده که طرح این مسائل ناشی از ویژگی خاص محیط انجام قراردادهای الکترونیکی است .
باید پذیرفت که اینترنت به‌عنوان محل انجام روابط حقوقی افراد دارای ویژگی‌هایی است که در فناوری‌های پیش از ظهور آن وجود نداشته است . به همین دلیل تحولات و تغییرات ایجادشده در روابط حقوقی و معاملاتی افراد موردتوجه و پذیرش نظام‌های حقوقی قرارگرفته و بیشتر آن‌ها برای ایجاد چارچوب قانونی و بسترسازی تقننی اقدام به وضع قوانین و مقررات جدید با اصلاح قوانین موجود کرده‌اند .
در ایران نیز به‌منظور به رسمیت شناختن تسهیلات جدید ارتباطی در امر تجارت و یا به عبارت بهتر در خصوص مبادلات الکترونیکی ملی و بین‌المللی ،قانونی تحت عنوان « قانون تجارت الکترونیکی » به تصویب رسیده که در آن قراردادهای منعقدشده از طریق واسطه‌های الکترونیکی و برخی از جنبه‌های حقوقی مطرح درزمینهٔ تجارت الکترونیکی موردتوجه قرارگرفته است و درواقع مبنای تجارت الکترونیکی در ایران محسوب میشودکه بر روابط معاملاتی افراد دراینترنت وجهه قانونی بخشیده است.
در این پایان نامه که به روش کتابخانه ای گردآوری شده است ،برآنیم تابه سؤالاتی که در رابطه با تشکیل وانعقاد قراردادهای الکترونیکی مطرح است پاسخ دهیم . اگرچه پیش از این نیز به بحث انعقاد الکترونیکی قراردادها پرداخته‌شده است اما کتاب مدونی در این رابطه وجود ندارد ومقالات موجود نیز هر یک تنها به جنبه ی خاصی از انعقاد قراردادهای الکترونیکی و به صورت اجمالی پرداخته اند .لذا در این پایان نامه سعی شده است تا با مطالعه منابع فارسی موجود و بررسی منابع خارجی در دسترس وبا توجه به زوایای مختلف انعقاد قراردادهای الکترونیکی و مدیریت ریسک در آن قراردادها ونزدیک شدن به جنبه‌های فنی آن‌هابه سؤالات مختلف موجود پاسخ داده شود.
طرح تحقیق:
بیان مسئله:
مدیریت ریسک در قرار دادهای تجاری الکترونیکی نقش سازنده ای در معاملات بین المللی دارد .ریسک بخش جدا نشدنی قراردادهامیباشد.بنا بر این برای ایجاد یک محیط امن قراردادی نیاز به مدیریت ریسک و کاهش خطرات مرتبط با قرارداد را باید بررسی نماییم .در بازه زمانی انجام قرارداد ریسکهای غیر قابل اجتنابی به وقوع میپیوندد که با اینده نگری و ایجاد شروط ثباط و تعادل اقتصادی میتوان به کاهش ریسکهای موجود کمک زیادی نمود . به نظر میرسد که روشهای حقوقی ظرفیت بالایی برای مدیریت ریسکها دارد زیرا با نگاهی به ریسکها متوجه میشویم که هر یک از انها واجد اثار حقوقی نیز هستند مثلا وقوع فورس ماژور این پرسش را مطرح میکند که حقوق و تکالیف طرفین قرار داد چه وضعیتی خواهد داشت ؟ بدین ترتیب طرفین باید به دنبال روش حقوقی برای مدیریت ریسک وقوع فورس ماژور باشند تا پس از وقوع آن دچار اختلاف نشوند . از انجایی که در قراردادهای تجاری الکترونیکی بین المللی سرمایه گذاری عظیمی صورت می پذیرد بنابراین تمرکز بر احتمال موفقیت و شفافیت ان قراردادها امری ضروری میباشد . زمانی که نتوانیم از وقوع یک رویداد واجد ریسک جلوگیری و یا اجتناب نماییم اغلب به دنبال راهی هستیم که تاثیرات ان را به حداقل ممکن کاهش دهیم .
1-آیا می‌توان تجارت الکترونیک را با توجه به مبانی حقوقی که برای اصول تجارت وجود دارد ودرقانون تجارت ایران نیز بدان اشاره شده است به معنای واقعی کلمه ،نوعی ازتجارت دانست ؟
2-آیا مدیریت ریسک قراردادی قابلیت استفاده در معاملات تجارت الکترونیکی را دارد؟
3- در قراردادهای تجارت الکترونیکی برای تعیین قانون حاکم بر نظام های حقوقی آن موثر ترین روش کدام است؟
فرضیه:
1-مدیریت قراردادی قابلیت استفاده در معاملات تجارت الکترونیکی نقش سازنده ای در پیشبرد اهداف قرارداد ایفا میکند.
2- در قراردادهای تجارت الکترونیکی برای تعیین قانون حاکم بر نظام های حقوقی آن موثر ترین روش استناد به کنوانسیون های بین المللی و تفاهم نامه های دوجانبه ویا چند جانبه میباشد.
پیشینه تحقیق:
دربررسیهایی که انجام گرفته است خانم مهرنوش ترابی در مقاله ای تحت عنوان(( بررسی اعتماد و امنیت در تجارت الکترونیک و ریسک ها و تهدیدهای موجود در آن )) به ریسکهای موجود در محیط الکترونیک اشاره ای کرده اند اما پاسخ مقتضی و مناسب را به پرسش های مطروحه نداده اند.
اهداف تحقیق:
برای ایجاد یک محیط امن قراردادی نیاز به مدیریت ریسک و کاهش خطرات مرتبط با قرارداد را باید بررسی نماییم .در بازه زمانی انجام قرارداد ریسکهای غیر قابل اجتنابی به وقوع میپیوندد که با اینده نگری و ایجاد شروط ثباط و تعادل اقتصادی میتوان به کاهش ریسکهای موجود کمک زیادی نمود
روش تحقیق:
در این پژوهش تحلیلی و توصیفی روش جمع آوری مطالب نوعا کتابخانه ای است.
فصل اول: آشنایی با تجارت الکترونیکی
1-1-تاریخچه تحقیق
به درستی نمی‌توان تاریخ دقیقی برای شروع تجارت الکترونیکی ذکر کرد می‌توان شروع این نوع فعالیت را زمان توسعه ی سخت افزارهای الکترونیکی ارتقاء دهنده ارتباطات دانست . گسترش اینترنت وافزایش استفاده از آن درمیان کاربران ،ایده ی استفاده از محیط اینترنت را به‌عنوان ابزاری تبلیغاتی در اذهان ایجاد کرد . این کاربرد اینترنت موجب شد شرکتهای تبلیغاتی با انگیزه بالا،درمحیط رشد کنند.
تجارت الکترونیکی صرفا محدود به تبلیغات نماند وپس از چندی اشخاص کارآفرین به فکر ایجاد پایگاههای الکترونیکی برای معرفی وبازاریابی محصولات خود افتادند. تجارت الکترونیکی درحد معرفی وبازاریابی متوقف نشد و کسب و کارهای جدیدی در این محیط توسعه یافت . یعنی نوعی کسب وکار که تجارت را ساده ،مقرون به صرفه و تأثیر بنگاه های واسطه را اززنجیر عرضه حذف می کرد ودرنتیجه بهای کالا تاحدودی کاهش یافت .
شاید بتوان شروع تجارت الکترونیکی را از سال 1965 دانست . هنگامی که مصرف کنندگان از دستگاههای خودپرداز، پول برداشت می کردند و خرید خود را بااستفاده از کارت اعتباری وپایانه های فروش انجام می دادند . این وسایل به همراه سیستم‌های نوین ،مرزهای سازمانی را درهم نوردیدند و سازمانها را قادر ساختند تا تبادل اطلاعات وانجام کسب و کار را به صورت الکترونیکی انجام دهند . این سیستم‌های بین سازمان معروفند.
تاقبل از بکارگیری فناوری‌های مبتنی بر اینترنت در اوایل دهه 1990 ،موسساتی که از تجارت الکترونیکی استفاده می کردند .منحصرا فرمهای محدود و استاندارد بین کامپیوتری رامورد استفاده قرار می دادند که مبادله الکترونیکی داده (ای دی ای )، معروف بود . در واقع واژه تجارت الکترونیکی مترادف مجازی ای دی آی می‌باشد .

درسالهای آغازین دهه 90، لفظ تجارت الکترونیکی مترادف با مبادله الکترونیکی داده بود .ایجاد و توسعه اینترنت وتوجهان گستر (جهان وب )، باعث خلق فرصت‌های زیادی برای توسعه وپیشرفت زیرساخت ها وکابردهای تجارت الکترونیکی ، هم در سطح سازمانی وهم در سطح مالی گردید . میدان توسعه تجارت الکترونیکی را با گسترش قابلیت های فناوری اطلاعات مرتبط می داند که البته از دیدگاه وی باکاهش هزینه های بکارگیری فناوری اطلاعات متناسب است . از دیدوی ،جهش فناوری اطلاعات دو دوره بیست ساله را پشت سرگذاشت و اکنون وارد دوره سوم شده است . این سه دوره به قرار زیرند :
1974-1955: عصر پردازش الکترونیکی

1994-1975عصرسیستم‌های اطلاعاتی مدیریت
2014-1995عصر اینترنت
هر دوره بیست ساله ،امکانات تجارت الکترونیکی رامتناسب با توانایی های فناوری اطلاعات آن عصر فراهم آورده است .درحالی که دستگاه های خود پرداز و کارت های اعتباری در دوره نخست به جریان افتادند در دوره دوم ،امکان استفاده از مبادله الکترونیکی داده ،سیستم بانکی بین‌المللی و انتقال الکترونیکی وجوه فراهم شد .اما توسعه اینترنت و کاربرهای آن باعث تحولی اساسی در این روند شده است به‌گونه‌ای که در روند تکاملی تجارت الکترونیکی ،می‌توان میان تجارت الکترونیکی سنتی و نوع اینترنتی آن ،تمایز قائل شد .
1-2-تعریف تجارت الکترونیکی
واژه تجارت الکترونیکی معمولاتجارت اینترنتی است اما تاریخچه ی طولانی تری دارد .برای بیش از 40سال ،فناوری براساس شبکه‌های الکترونیکی بین واحدهای اقتصادی به ویژه برای کمک به اجرای تعهدات وقراردادهای موجود مورد استفاده بود . واخیرا در عرصه قراردادها یا توافق نامه ها نیز مورد استفاده می‌باشد.
مبادله الکترونیکی داد ،یک سیستم ارتباط الکترونیکی بین شرکتها وطرف های تجاری می‌باشد که به وسیله یک مجموعه از قراردادهای از پیش تعیین شده اداره می گردد وشاید متداولترین فناوری مورد استفاده باشد . سایر سیستم‌های ارتباطی محدود ،در