سارق ندارد. (نجفی ابرند آبادی 1379، 80)
اقدامات وضعی در امر پیشگیری از جرم در زمان های مختلف به شکل های مختلفی اجرا می شده است که به مهمترین آن ها اشاره می کنیم:
شیوه سنتی نظارت و کنترل: با کنترل وضعیت های مشرف بر ارتکاب جرم، خطر دستگیری و کشف جرم بالا رفته و اسباب انصراف مجرم فراهم می شود. در این شیوه ماموران پلیس، نگهبانان و فروشندگان فروشگاه ها در امر پیشگیری دخیل هستند. امروزه ابزارهای الکترونیک از جمله دوربین های و هشدار دهندها به کمک این گونه از نظارت آمده است.
ایجاد حفـاظت های فیزیکی و اقدام های عادی: برای ایجاد مانع سر راه بزهکاران مصــمّم، به گونه ای که جان مال افراد از تعرض و سرقت مصون ماند از این روش استفاده می شود. نمونه بارز این گونه نصب درب آهنی علاوه بر درب اصلی برای آپارتمان ها است.
کنترل ورودها و خروجی ها: می توان با کنترل مبادی ورود و خروج افراد چه از طریق نیروی انسانی و چه از طریق الکتریکی وسوسه سرقت را که ممکن است در هر فردی بوجود آید از بین برد. در حال حاضر با استفاده از گیت های مغناطیسی این کنترل به راحتی انجام می شود زیرا اگر بار کالا خنثی نشده باشد، آژیر به صدا در می آید.
ایجاد مانع در برقراری تماس بین بزهکار بالقوه و آماج و هدف جرم : برای نمونه ممنوعیت استفاده از طلا و جواهرات برای دختران دبستانی و راهنمایی جهت جلوگیری از ارتکاب جرم سرقت (بویژه سرقت به عنف) عیله آنها در مسیر رفت و آمد مدرسه تا منزل. در این مورد با ایجاد مانع در برقراری تماس میان این دو کنشگر مختلف از ارتکاب جرم پیشگیری می شود.
جاذبه زدایی: چنانچه جاذبه مالی و روانی آماج جرم کاسته شود به گونه ای که منافع جرم کاهش یابد جلوی ارتکاب جرم گرفته خواهد شد. برای مثال استفاده از کارت های اعتباری دارای رمز به جای پول نقد جاذبه مالی را از کیف قاپی می زداید.
ب- پیشگیری اجتماعی
همان گونه که بیان شد پیشگیری وضعی ناظر بر موقعیت و اوضاع و احوال پیش از ارتکاب جرم است. به همین جهت تاثیر این نوع از پیشگیری نسبت به نوع جرم و اوضاع و احوال آن محدود می باشد. مجرمین حرفه ای از این محدودیت سوء استفاده و این اقدامات پیشگیرانه را دور زده و برنامه خود را تغییر می دهند. این محدودیت ها باعث شده است تا محققان و جرم شناسان به سمت پیشگیری اجتماعی تمایل بیشتری نشان بدهند.

پیشگیری اجتماعی یا اصلاحی مبتنی بر ایجاد تغییرات، اصلاحات فردی و محیطی است که منجر به اصلاح جامعه و فرد و جلوگیری از وقوع جرم به صورت پایدار می شود.
برخلاف اقدامات وضعی که بزه دیده مدار هستند. این اقدامات مجرم مدار است. در واقع در این نوع از پیشگیری به دنبال هماهنگ سازی اعضای جامعه با قواعد اجتماعی هستیم.
در پیشگیری اجتماعی محیط هایی که در طول زندگی فرد انسان تاثیر می گذارند مانند محیط های خانواده، مدرسه، دانشگاه، جمع دوستان و محیط شغلی مورد نظر بوده کارکرد های جنبی آنها که معمولاً جنبه تربیتی و پرورشی است بیشتر مورد تاکید هستند.
بر این مبنا پیشگیری اجتماعی را می توان اینگونه تعریف کرد: « تدابیر و روش های آموزشی، فرهنگی، اقتصادی اجتماعی دولت نهادها و سازمان های غیردولتی و مردمی در زمینه سالم سازی محیط اجتماعی و محیط فیزیکی برای حذف یا کاهش عوامل اجتماعی وقوع جرم.»
پیشگیری اجتماعی معمولا به دو دسته تقسیم می شود زمانی که تاثیر گذاری بر محیط های پیرامون انسان مورد تاکید است پیشگیری اجتماعی از نوع جامعه مدار یا محیطی مورد نظر است و هر گاه تدابیر پیشگیرانه در مرحله رشد کودک و نوجوان ناسازگار منحرف یا مجرم اعمال شود منظور پیشگیری رشد مدار است این دو نوع را پیشگیری فرد مدار نیز نامیده اند. حالا به طور مختصر به بیان این دو نوع خواهیم پرداخت.
نوع اول- پیشگیری جامعه مدار
این نوع شامل اقدام های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و پیشگیرانه ای می شود که نسبت به محیط هایی که فرد در آن زندگی و کار می کنند اعمال می شوند.
تغییر اوضاع و احوال نامساعد اجتماعی- فرهنگی- اقتصادی بزهکار و منحرف پروری که در هر حال زمینه کنار گذاری فرد از جامعه (اجتماع زدایی) را فراهم می کند به ویژه شرایط نامطلوب خانواده که شکست های عاطفی، تربیتی تحصیلی اطفال را فراهم می آورند هسته اصلی این شکل از پیشگیری غیر کیفری را تشکیل می دهند.
نوع دوم- پیشگیری رشد مدار
در این نوع با شناسایی کودکان و نوجوانانی که زودتر از سن معمول خود رفتارهای مجرمانه و منحرف نشان می دهند ضمن یافتن کمبود ها و مشکلات آنها تلاش می شود با آنها یا عوامل موثر بر آنها مانند خانواده دوستان و گروه هم سالان برخورد مناسب صورت پذیرد.
این نوع از پیشگیری به دنبال احیاء و تقویت شرایط آموزش و پرورش طبیعی اطفال مسئله دار است.

ج- پیشگیری تلفیقی
طبق این نظریه از دیدگاه نظری می توان تلفیقی از پیشگیری وضعی،اجتماعی و توسعه ای ایجادکرد و صرفاً به یکی از آنها اتکا نداشت. برای مثال پلیس می تواند برای یک منطقه از دوربین های متعدد استفاده کند (پیشگیری وضعی) در همان حال در آن منطقه گشت پیاده بیشتری بگمارد (پیشگیری انتظامی) همچنین در نشست های هفتگی در کلاس های دانش آموزان و جلسات اولیاء و مربیان برای تعامل و آگاه سازی آنان شرکت کند (پیشگیری اجتماعی) و نیز جوانان بالقوه مجرم آن محله و منطقه را شناسایی و برای جلو گیری از ارتکاب جرم توسط آنان مدخله نماید(پیشگیری توسعه ای).

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

4-1-3- اهمیت و ضرورت پیشگیری از جرم
صاحب نظران علوم معتقدند که پیشگیری بر درمان مقدم است و این اصل ریشه در فطرت و سرشت آدمی دارد در بند 5 ماده 156 قانون اساسی در تبیین وظایف قوه قضائیه واژه «اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و… » اشاره شده است.
در محاورات روزمره جملات «احتیاط شرط عقل است.» و « علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.» دال بر اثبات این ادعاست.
به چند دلیل پیشگیری بر درمان تقدم دارد:
پیشگیری به مراتب آسان تر از درمان بوده و هزینه های آن نیز به مراتب کمتر از هزینه های درمان است.
پیشگیری در سالم سازی فردی و اجتماعی موثرتر است.
اثرات و تبعات جرائم به قدری سنگین و دارای ابعاد مختلف است که درمان هر قدر که کامل باشد توان اصلاح آن را ندارد.
4-2- پیشگیری از منظرهای مختلف
4-2-1- پیشگیری از منظر قرآن
قرآن کریم برای پیشگیری از جرم علل و ریشه های آن، مقررات بدیعی را ارائه داده است که شامل پیشگیری اصلاحی، وضعی و کیفری می شود بر این اساس تنها با یکی از این شیوه ها نمی توان از وقوع جرم و انحرافات و ناهنجاری های اجتماعی پیش گیری کرد بلکه باید از هر سه روش در کنار هم، برای تحقق این هدف بهره بُرد از آنجا که قرآن کتاب هدایت و انسان سازی است علاوه بر اینکه استفاده از سایر انواع پیش گیری را امری بایسته و ضروری می داند، برای پیشگیری اصلاحی و بازسازی شخصیت مجرمان تاکید خاصی دارد.
در این بخش هر سه نوع این پیشگیری را بر اساس آیات قرآن به طور خلاصه مورد بررسی قرار می دهیم: