: این مد سرطان زا هستش !

یه استاد دانشگاه میگه: «سرطان پوست نه تنها یکی از شایع ترین سرطانای به وجود اومده به وسیله استفاده سولاریومه بلکه دچار شدن به سرطان چشم هم در مصرف کنندگان این دستگاه دیده شده است.»

فصل تابستون دریاها و استخرها منظره متفاوتی به خود می گیرن. در گذشته بیشتر افراد واسه شناکردن به سواحل و استخرهای حتی روباز می رفتن، در حالی که دیگه چند سالیه تعدادی هم واسه آفتاب گرفتن و برنزه شدن، سواحل و کنار استخرها رو به درون آب بهتر می دونن تا جایی که این روزا تعداد آدمایی که واسه تغییر رنگ پوستشون یا همون برنزه شدن به سمت آب می رن، بیشتر از اونائیه که واسه شنا اونو انتخاب می کنن.

شاید کمتر کسی باور کنه مُدی که این روزا با نام برنزه شدن دنیا رو فرا گرفته، نتیجه زیر آفتاب موندن اتفاقی یه خانوم طراح مد باشه. اون که در بین سفر از پاریس به کن واسه شرکت تو یه فستیوال مد، به طور تصادفی زیر آفتاب برنزه شد با چاپ چند عکس اتفاقی از اون در این حالت در مجلات، به زودی همه جای دنیا، طرفداران مد دنبال این بودن که برنزه شن. سال ۱۹۷۰ گروه های جور واجور از هر رده سنی، خودشون رو زیر آفتاب کباب می کردن، بدون اینکه بدونن برنزه شدن می تونه ایجاد کننده دچار شدن به سرطان در ۱۰ تا ۲۰ سال بعدی عمرشون باشه.

از سال ۲۰۰۵ تا امروز اندازه سرطان پوست شدیداً درحال زیاد شدنه، ولی این افراد بازم به برنزه کردن خود مشغولند! لایه اوزن در سرتاسر کره زمین نازک تر شده و چاله های موجود در اون، که تهدیدی واسه پوست هستن، بازم در حال افزایش هستن. هر کسی مختاره که با دونستن عواقب هر کاری، اونو بکنه اما آدمایی که علاقه مند به برنزه کردن هستن، باید بدونن که در سالای آینده، حتی اگه به سرطان پوست دچار نشن، نسبت به هم سن و سال هاشون پوست پیرتر و شکسته تری دارن.

پوست ته دیگی به قیمت سرطان

دوستانش اونو «ناتی» صدا میزنن. دختر جوون و طرفدار مد روزی که در اثر ساعتای پشت سر هم زیر آفتاب موندن بدیش اینه گرفتار به سرطان پوست شده. می خواستم وقتی اونو دیدم از اون سوال کنم از کجا مطمئنه که بیماریش به دلیل آفتاب بوده و دلایل دیگه مثلا دلایل ژنتیکی نداره؟ اما با دیدن اون از سوالم بیخیال شدم. رنگ پوستش به حدی تیره بود که وقتی می خندید سفیدی دندون هاش در مخاطب ترس ایجاد می کرد و با وجود اینکه چهره اش واقعا قشنگتر بود با این کار دیگه نمی تونستی بگی هنوز زیباست.

پوستش در اثر موندن زیاد زیر نور آفتاب به حالت ته دیگی درآمده بود (یعنی کلفت شدن پوست و براق شدن اون). ناتاشا که مراحل درمانی سرطان پوست رو پشت سر گذاشته و مشغول شیمی درمانی بود، بعد از ریختن موها و ابروهایش واسه ما از تمایل به زیباترشدنی گفت که به قیمت از دست رفتن سلامتی اش تموم شد. اون میگه: از سال ۷۶ یعنی وقتی ۱۳ ساله بودم، هر سال واسه اینکه پوستم تیره تر شه و این تیرگی تا تابستون بعدی روی پوستم بمونه کل روزای تابستونی رو زیر آفتاب می ماندم. وقتی مادرم و دور و بریا به من می گفتن این کار ضرر داره، می خندیدم و می گفتم اگه داشت، مد نمی شد.

اون ادامه میده: تا اینکه سال گذشته بعد از اینکه تابستون رو مثل همیشه در آغوش آفتاب سپری می کردم، متوجه لکای قهوه ای روی پوست پایم شدم که اول فکر کرم به دلیل آفتابه. چون این اتفاق در گذشته هم برام افتاده بود اما در عرض کمتر از یه ماه لکه ها کل بدنم رو فرا گرفت و وقتی به دکتر مراجعه کردم، فهمیدم کل سلولای سطح ملانین پوستم در اثر جذب همیشگی اشعه مضر آفتاب سرطانی شده. این رو پزشکان یه کلینیک پوست معتبر در پاریس به من گفتن و بعد گفتن تنها دلیلش اشعه آفتاب بوده.

مد شدن دلیل بی عیب بودن یه کار نیس

یه متخصص پوست و رئیس یکی از کلینیکای پوست تهران درباره آفتاب گرفتن و برنزه شدن به «آرزو» میگه: مد شدن دلیل بی عیب بودن یه کار نیس. حتی موندن واسه کمتر از چند دقیقه زیر آفتاب هم در صورتی مجازه که همه افراد واسه پیشگیری از پیری پوست از ضدآفتاب استفاده کنن.

اسفندیار ملکی میگه: آدمایی که در برابر اشعه فرابنفش قرار می گیرن، بیشتر در برابر تخریب سلولی و پیری پوست، افزایش چین و چروک و تغییر رنگ دائم، ضعف ایمنی در سطح سلولای پوستی و افزایش عفونتای سطحی پوست می شن.

اون اضافه می کنه: نور خورشید شامل دو نوع پرتو ماورای بنفشه که به پوست شما برخورد می کنه: اشعه ماوراء بنفش A و اشعه ماوراء بنفش B، پرتوهای B لایه بالایی پوست (اپیدرم) رو می سوزونن و باعث آفتاب سوختگی می شن، درحالی که پرتوهای A که به لایه عمیق تر پوست نفوذ می کنن باعث برنزه شدن می شن. پرتوهای A در پیری پوست مقصر حساب می شن و پرتوهای B بیشتر با سرطان پوست رابطه داده می شن. با این حال تحقیقات نشون میدن که پرتوهای A هم ممکنه در سرطان پوست نقش داشته باشن.

سولاریومای ممنوع اما پررونق

یه آرایشگاه زنونه با چند اتاق جدا از هم که داخل هر کدوم از اونا دستگاه هایی تابوت مانند گذاشته ان و داخل هر کدوم از اونا یه نفر خوابیده. بعد از اینکه مسئول سالن سوت می زنه و بعضیا که داخل دستگاه ها هستن بیرون میان تا جای خود رو به بقیه بدن، تازه می فهمم چقدر بازار این کار پررونقه. شاید در مدت بیست دقیقه ای که در اون سالن منتظر بودم، بالای پنجاه دختر و زن جوون واسه تایم یه روز در میان به کار گیری دستگاه سولاریوم به اونجا اومدن. به کار گیری دستگاه های سولاریوم همه جا باب شده و هر کسی با خریدن این دستگاه و آوردن اون به خونه و محل کارش می تونه بدون هیچ مجوزی با اون مغازه باز کنه.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به کار گیری دستگاه های برنزه کننده بدن (سولاریوم) رو ممنوع اعلام کرده. یه عضو هیات علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و استاد دانشگاه در این مورد به آرزو میگه: به هر حال اگه به صورت طبیعی و به اصطلاح در حموم آفتاب پوست برنزه شه یا با به کار گیری راه های مصنوعی، کارکرد تغییر رنگ پوست یه جوره و در هر دو حالت از اشعه فرابنفش استفاده می شه، که باید به این نکته توجه کرد که مهم ترین عامل ایجاد سرطانای پوستی هم اشعه فرابنفش نوع A هستش.

نعیم جودکی میگه: الان خیلی از سالنای آرایشی و زیبایی هم به صورت مصنوعی با به کار گیری سولاریوم و نظایر اون مبادرت به برنزه کردن پوست می کنن.

اون تاکید کرد: سرطان پوست نه فقط یکی از شایع ترین سرطانای به وجود اومده به وسیله استفاده سولاریومه بلکه دچار شدن به سرطان چشم هم در مصرف کنندگان این دستگاه دیده شده است. سازمان جهانی بهداشت قبلا اعلام کرده بود جوونایی که از سولاریوم استفاده می کنن، هشت برابر بیشتر در برابر دچار شدن انگار سرطان پوست به نام «ملانوما» هستن.

: این مد سرطان زا هستش !

.

منبع :