کلا، تصلب شرائین، مریضی شهرنشینی نیس…

«شیب دچار شدن به مریضیای قلبی در ایران طی سالای گذشته، صعودی بوده و به دلیل افزایش متوسط طول عمر مردم، انتظار میره در سالای آینده هم با موارد بیشتری از مریضیای قلبی روبرو شیم.» این هشداری بود که دکتر مسعود اسلامی میده. اون تاکید کرد که سهم سرانه سلامت واسه هر ایرونی، هرساله حدود 250 دلاره، در حالی که این سهم واسه هر اروپایی نزدیک به 4هزار و واسه هر آمریکایی 8 هزار دلاره پس اگه تموم بودجه کشور هم صرف درمان شه، بازم نمی تونیم همه مشکلات مربوط به بهداشت و سلامت رو حل کنیم و به خاطر همین بحث پیشگیری مقدم بر درمان، بیشتر از قبل مطرح می شه.

دکتر اسلامی، متخصص قلب و عروق، گفت: «براساس جدیدترین اعلام سازمان بهداشت جهانی، مریضیای قلبی و سکته های قلبی و مغزی جزو 10 عامل اصلی مرگ ومیر در دنیا حساب می شن. به خاطر همین باید واسه پیشگیری از دچار شدن به مریضیای قلبی، جلوی آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین رو بگیریم.» ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن: «کلا، تصلب شرائین، مریضی شهرنشینی نیس و نتیجه مطالعاتی که روی مومیان هزاران سال پیش انجام شده، نشون میده مردمون قدیم هم به این مریضی گرفتار می شدن». اسلامی با اشاره به اینکه نقش پیشگیری در کم شدن اندازه دچار شدن به مریضیای قلبی خیلی زیاده، اضافه کرد: «فشارخون یکی از شایع ترین دلایل دچار شدن به مریضیای قلبیه. الان، حدود 6 درصد کودکان ایرونی دچار فشارخون شریانی هستن. اضافه وزن در بچه ها می تونه بالا رفتن فشارخون اونا رو به دنبال داشته باشه؛ طوری که نزدیک به 30 درصد کودکان چاق از فشارخون بالا رنج می برن و همین موضوع، شانس دچار شدن به سکته های قلبی و مغزی رو در آینده زیاد می کنه.»

بچه هامون رو به غذای کم چرب و کم نمک عادت بدیم
دکتر اسلامی درباره راه های پیشگیری از دچار شدن به مریضیای قلبی گفت: «مصرف منظم میوه ها و سبزیای تازه در طول روز می تونه تا 40 درصد خطر دچار شدن به مریضیای قلبی رو کم کنه. از طرف دیگه، گرایش به مصرف نوشابه های انرژی زا در میان جوانان هم خطر دچار شدن به سکته های قلبی رو در اونا زیاد می کنه. هم اینکه، تصلب شرائین می تونه جزو عوامل خطر دچار شدن به فراموشی باشه و با در نظر گرفتن افزایش طول عمر آدم های امروزی، می تونیم با تغذیه درست در کنار ورزش، از دچار شدن به تصلب شرائین و مریضیای به وجود اومده به وسیله اون مانند دیابت و فراموشی، پیشگیری کنیم.»

دکتر اسلامی درآخر اعلام کرد: «والدین باید از همون دوران کودکی، ذائقه بچه ها رو به مصرف غذاهای کم چرب و کم نمک عادت بدن و کاری کنن بیشتر از قبل به انجام ورزش و فعالیتای فیزیکی روزانه، تشویق شن.»

این 3عامل، احتمال دچار شدن به مریضی قلبی رو زیاد می کنن
دکتر مسعود قاسمی، فلوشیپ آنژیوپلاستی درباره مهم ترین عوامل دچار شدن به مریضیای قلبی گفت: «3 عامل اصلی واسه دچار شدن به مریضیای قلبی در ایران و جهان مطرحه؛ افزایش کلسترول و چربی بد خون (LDL)، افزایش فشارخون شریانی و مصرف دخانیات. وقتی که این عوامل با عامل وراثتی دچار شدن به مریضیای قلبی همزمان شن، خطر دچار شدن رو زیادتر از اندازه بالا می برن. شانس دچار شدن به ناراحتیای قلبی در آدمایی با سن پایین که یکی از اعضای درجه یه خونواده اونا به این مریضیا گرفتار هستن، خیلی زیاده پس اینجور آدمایی و اونایی که از چاقی، کم تحرکی و دیابت رنج می برن، باید از حدود 50 سالگی تحت معاینه های دوره ای واسه تشخیص دچار شدن یا نبود دچار شدن به مریضیای قلبی قرار بگیرن تا مریضی اونا به موقع تشخیص داده و درمان شه.»

دکتر داریوش جاویدی، جراح قلب درباره تامین نیازای دارویی و درمانی بیماران قلبی گفت: «الان، تموم نیازای دارویی بیماران قلبی-عروقی با هماهنگیای وزارت بهداشت به طور کامل در کشور تامین می شه. بخشی از این داروها، داخلی و یه سریای دیگه خارجی هستن که واردات و تولیدات مناسب و کافی در این مورد، باعث شده بیماران قلبی نگرانی واسه تامین دارو نداشته باشن.»

منبع : salamat.ir