براساس تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر ٨ ثانیه یه نفر از جمعیت جهان به دلیل مصرف دخانیات جانش رو از دست میده.

به گفته محققان، اگه افراد در سنین نوجوونی شروع به دود کردن سیگار کنن (بیشتر از ٧٠ درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق میفته) و ٢٠ سال یا بیشتر به این کار ادامه بین ٢٠ تا ٢۵ سال زودتر از آدمایی که سیگاری نیستن جون خود رو از دست میدن.

به گزارش مایوکلینیک، تنها سرطان ریه یا بیماریای قلبی نتیجه های مصرف دخانیات نیس، بلکه یه سری از مسائل و مشکلات بهداشتی در مورد مصرف مواد دخانی هست که می تونه از نظر شرایط جسمی و مقاومت ایمنی در افراد سیگاری بروز کنه :

1- از دست دادن موها

در اثر مصرف مواد دخانی، سیستم ایمنی بدن سیگاریا ضعیف کردن می شه و بدن این افراد در برابر دچار شدن به شکلای جور واجور مریضی ها از جمله " لوپوس اریتماتوز " قرار میگیره که می تونه دلیل از دست دادن موها، ایجاد زخم دهن، جوشای روی پوست صورت، سر و دستا شه.

2- آب مروارید

افراد سیگاری ۴٠ درصد بیشتر از افراد دیگه در برابر دچار شدن به آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و نابینایی قرار دارن.

3- چین و چروک

دود سیگار باعث از بین رفتن پروتئینای انعطاف دهنده پوست و ویتامین A می شه و جریان خون رو در عروق پوست محدود می کنه. پوست افراد سیگاری خشک و پر از چین و چروکه.

4- ضایعات شنوایی

افراد سیگاری سه برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی گرفتار می شن.

5- سرطان پوست

افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در خطر دچار شدن انگار سرطان پوست ( پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست ) قرار دارن.

6- فساد دندانا

افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در برابر از دست دادن دندانا قرار دارن.

7- پوکی استخون

مونواکسید کربن یکی از مهم ترین گازهای سمیه که از اگزوز خودروها و سیگار خارج می شه. سرعت ترکیب این گاز با خون بسیار بالاتر از اکسیژنه. این گاز باعث کاهش قدرت عمل اکسیژن در خون افراد سیگاری حرفه ای تا ١۵ درصد می شه. استخونای افراد سیگاری تراکم شون رو از دست داده و خیلی راحت شکسته می شن. هم اینکه زمان جوش خوردن استخون ها پس از شکستگی تا ٨٠ درصد زیاد می شه.

8- بیماریای قلبی

بیماریای قلبی ـ عروقی به وجود اومده به وسیله مصرف دخانیات، هرساله جون بیشتر از ۶٠٠ هزار نفر رو در کشورای پیشرفته میگیره. مصرف دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، افزایش خطر ابتلای به فشار خون بالا، گرفتگی عروق و بروز سکته قلبی و مغزی می شه.

9- زخم معده

مصرف دخانیات مقاومت معده رو در برابر باکتریا کم می کنه. هم اینکه دلیل ضعیف کردن معده در خنثی کردن اسید و تخریب دیواره اون می شه. زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می شه و احتمال بهبودی اون شدیدا کم میشه.

10- تغییر رنگ انگشتان

قطران موجود در دود سیگار در انگشتا و ناخنا جمع شده و باعث تغییر رنگ اونا به قهوه ای مایل به زرد می شه.

11- سرطان رحم و سقط جنین

مصرف دخانیات در دوران بارداری می تونه باعث افزایش خطر زایمون زودرس شه. سقط جنین در مادران سیگاری دو تا سه برابر بیشتره.

12- تغییر شکل دادن سلولای جنسی در مردان

مصرف دخانیات باعث کاهش تعداد اسپرم و کاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و ناتوانی جنسی شون می شه. ناباروری جنسی در مردان سیگاری عادی تر از افراد غیر سیگاریه.

13- سرطان

بیشتر از ۴٠ عنصر سرطان زا در دود سیگار هست. احتمال سرطان ریه ٢٢ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاریه.

یافته های تحقیقات زیاد نشون داده در صورت ادامه مصرف دخانیات به وسیله افراد سیگاری، احتمال گرفتار شدن اونا به شکلای جور واجور سرطان ها مثل زبون، دهن، غدد، بزاق و حلق ( ۶ تا ٢٧ برابر)، سرطان بینی ( ٢ برابر)، گلو ( ١٢ برابر)، مری ( ٨ تا ١٠ برابر)، حنجره ( ١٠ تا ١٨ برابر)، معده ( ٢ تا ٣ برابر)، کلیه ( ۵ برابر)، آلت تناسلی مرد ( ٢ تا ٣ برابر)، لوزالمعده ( ٢ تا ۵ برابر) و مقعد ( ۵ تا ۶ برابر) هست.

14- آمفیزم

همه سیگاریا به درجاتی از آمفیزم دچار می شن. در این مریضی دیواره حبابچهای ریوی کم کم از بین رفته و فرد گرفتار به تنگی نفس می شه. جلو رفتن این مریضی بستگی به تعداد سیگار در روز و تعداد روزهایی که مصرف می شه داره.

15- برونشیت طولانی

دلیل 60 درصد این مریضی مصرف سیگار است. این مریضی با دفع خلط فراوون و سرفه در فصول سرد سال شروع و بعد در تموم سال ادامه پیدا می کنه.

باورهای غلط درباره نیکوتین

1- آثار موقت نیکوتین در کاهش انسولین، دلیل کاهش اشتها می شه. هم اینکه بیکاری دست و دهن هنگام ترک سیگار به ریزه خواری و چاقی منجر می شه.

2- آثار نیکوتین در تحریک سیستم عصبی بدن موقتیه. با کم شدن اندازه نیکوتین، فرد معتاد گیج می شه که با دود کردن سیگار، کارآیی اون به حد طبیعی برمیگرده.

3- مصرف هم زمان داروهای جانشین نیکوتین با سیگار، دلیل آسون کردن روند ترک دخانیات می شه.

4- هنگام درمان جانشین نیکوتین، باید مصرف کلیه اجناس دخانی قطع شه و بعد به این کار دست به کار شد.

5- واسه جلوگیری از مشکلات گوارشی نیکوتین خوراکی، کافیه اونو با شیر و لبنیات و یا آب میوه خورد.

6- بعضی از مواد غذایی به دلیل ایجاد محیط قلیایی و یا اسیدی، باعث مشکل در روند جذب و دفع نیکوتین جانشین (واسه درمان) می گردن.

7- افراد سیگاری هروقت تصمیم بگیرن، می تونن عادت به نیکوتین رو از سر بیرون کنن.

8- نیکوتین سیگار از جمله قوی ترین مواد اعتیاد آوره و خلاص شدن از اون بعضی وقتا مشکل بوده و برگشت دوباره اون شایعه.

9- هم زمان با مصرف نیکوتین جانشین در زمان ترک سیگار، فرد سیگاری باید از غذاهای مقوی مانند گوشت و دل و جگر استفاده کنه. این جور مواد باعث اسیدی شدن محیط بدن و ادرار شده، و دفع نیکوتین و در نتیجه افزایش نیاز به اونو به دنبال دارن.

10- نیکوتین به عنوان یه ماده دارویی به کار میره.

11- نیکوتین باعث کارکرد بهتر روده ها می شه. به خاطر همین آدمایی که سیگار رو ترک می کنن، دچار یبوست می گردن.

منبع : salamatnews.com

جمع آوری سلامت اکاایران