مصرف کنندگان شیشه و کوکائین، مرز واقعیت در ذهنشون گسسته می شه و در نتیجه نمی تونن بین امور واقعی و غیرواقعی فرق قائل شن.
مواد مخدر تاثیر منفی زیادی بر بدن میذاره که یکی از مهم ترین اونا، آسیبیه که به قسمتایی از مغز که مسئول کنترل رفتارها و هیجاناته، وارد می شه. معمولا هممون واسه لحظاتی به ذهنمون خطور می کنه که مرتکب رفتارای تکانشی و خشونت بار شیم که بیشتر مواقع این فقط تو ذهن و تفکر ما باقی می مونه چون مغز، نقشش رو بخوبی انجام میده و مخصوصا قسمتای پیشونی مغز، تفکر مضر و ضداجتماعی ما رو کنترل می کنه.

اما در کسائی که مواد مخدر مخصوصا محرکا رو مصرف می کنن، قضیه فرق می کنه، طوری که قسمت پیشونی مغز این افراد ـ که مسئول کنترل رفتارها و هیجاناته ـ آسیب می بینه و نمی تونه در مواقع ضرورت بدرستی کار کنه. اینطوری وقتی این افراد عصبانی می شن یا تفکرات خشونت زا به ذهنشون خطور می کنه، قادر به کنترل رفتارای خشن و ضداجتماعی شون نیستن، حتی اگه قرار باشه قتلی به دستشون انجام شه.

از طرف دیگه همه آدما افکار و خاطرات ناخوشایندی رو در طول زندگی تجربه می کنیم که می تونیم واقعی یا غیرواقعی بودنشون رو از هم تشخیص بدیم. مثلا من میتونم نسبت به همکارم بدبین شوم و فکر کنم اگه اتفاق بدی در محیط کار اتفاق می افته، بر اثر رفتار اونه. اگه من تفکر و مغز سالمی داشته باشم، میتونم براساس نشونه ها و دلایل موجود، شرایط رو موشکافی کنم و برمبنای تجربیات گذشته و وضع فعلی نتیجه گیری کنم که تفکر بدبینی نسبت به همکار ـ که در ذهنم ساخته شده ـ واقعیه یا غیرواقعی. اما کسائی که مواد مخدر مصرف می کنن، مخصوصا مصرف کنندگان شیشه و کوکائین، مرز واقعیت در ذهنشون گسسته می شه و در نتیجه نمی تونن بین امور واقعی و غیرواقعی فرق قائل شن.

این که می گن افراد شیشه ای دچار توهم می شن، به وجود اومده به وسیله این موضوع س، طوری که این افراد وقتی به کسی بدبین می شن بدون این که درباره این قضیه موشکافی داشته باشن، به طور کامل قبول می کنن که فرد مورد نظر با اونا دشمنه، کسائی میخوان به اون آسیب بزنن، همسرشون قصد خیانت داره یا همسایه ها اونو زیر نظر دارن. در واقع این افراد گرفتار تفکر هذیانی می شن. اونا در عین حال صداهایی رو می شنون که همیشه تکرار می کنه بعضیا قصد آسیب زدن به تورو دارن، بعضیا مشغول کنترل تو هستن و این صداها رو به طور کامل روشن و قابل لمس می شنون، در حالی که نمی تونن واقعی بودن یا نبودن این صداها رو تشخیص بدن. در اینجور شرایطی فرد بدبین می شه و به دلیل آسیب دیدن بخش پیشونی مغز قادر به کنترل رفتارش نیس و احتمال روی آوردنش به رفتارای خشن بیشتر می شه.

دکتر رضا دانشمند / روانپزشک

منبع : جام جم سرا

جمع آوری سلامت اکاایران