امگا ۳ا رو می توان به جربزه پیشگامان حفظ سلامتی نامید. امگا ۳ا از دچار شدن به فراموشی و بعضی از سرطان ها پیشگیری و با پیدایش چین و چروک، مشکلات اضافه وزن و مریضی های قلبی عروقی مقابله می کنن.

این اسیدهای چرب به درد بخور که بیشتر در ماهی های چرب، روغن های گیاهی و چیزای دیگه ای به جز اینا وجود دارن خواص فوق العاده و باور نکردنی دارن.

در این مطلب می خوایم اول از همتون رو با این اسیدهای چرب آشنا کرده و بعد بخشی از خواص فوق العاده ی اون ها رو نشون بدیم.

اگه سلامتی خود و اعضای خونواده تون یکی از نگرانیای شماس با ما همراه باشین.

به چه موادی امگا ۳ گفته می شه؟

امگا ۳ا جزو لیپیدها هستن. به بیان روشن امگا ۳ا مواد چربی هستن که به خونواده اسیدهای چرب اشباع نشده پُلی تعلق دارن مانند امگا ۶ا. اما این که به چه دلیل به این مواد چرب «اسیدهای چرب لازم» گفته می شه؟ جواب اینه: به خاطر این که بدن آدم قادر به تولید این مواد نیس و لازمه که از راه مواد غذایی تأمین شن.

منابع امگا ۳ا

امگا ۳ا در ماهی های چرب، روغن کلزا، تخم کتون و گردو هست و امگا ۶ا در روغن آفتاب گردان، روغن دانه ی انگور و روغن ذرت. خواص امگا ۳ا در سال های ۱۹۷۰ به اثبات رسید. اول محققان فهمیدن که اسکیموها کمتر دچار سکته ی قلبی می شن و بعد روی مواد غذایی که مصرف می کردن آزمایش هایی انجام دادن. محققان به این نتیجه رسیدن بین رژیم غذایی اون ها که پر از ماهی بود و کاهش خطر دچار شدن به مریضی های قلبی عروقی رابطه ای هست. در واقع اون ها ثابت کردن اسکیموها به دلیل مصرف زیاد  ماهی، کمتر به مشکلات قلبی عروقی دچار می شن.

خواص امگا ۳ا

امگا ۳ا  باعث یه رشد نرمال شده و از پیری پیشگیری می کنن. این اسیدهای چرب لازم باعث بهتر شدن کارکرد سیستم قلبی عروقی می شن. امگا ۳ا اندازه کلسترول رو کاهش می بدن، جریان خون رو بهتر می کنن و مخصوصا دارای خواص ضد التهابی هستن و  فشارخون رو کنترل می کنن.

البته خواص امگا ۳ا به همین جا ختم نمی شه. کارشناسان فکر می کنن که این اسیدهای چرب با افسردگی هم مقابله می کنن. در واقع این اسیدهای چرب سلول های مغز رو در شرایط متعادلی قرار می بدن و اینطوری تعادل روحی افراد رو  حفظ می کنن.

روزانه امگا ۳ای لازم بدن رو دریافت کنین. زنان روزانه به 1.8 گرم و مردها به 2 گرم امگا ۳ نیاز دارن یعنی برابر دو قاشق غذا خوری روغن کلزا. باید بدونین که این روغن حتی اگه در گرما هم قرار گیرد امگا ۳ا و خواص اونو از دست نمی دهد.

در جفت و جور ی غذاهای خود از روغن کلزا استفاده کنین، کلم، سبزیجات برگ سبز، ماهی (هر هفته دو مرتبه)، کاهو بخورین.

مصرف سمنو ی خوراکی رو در الویت بذارین. هر ۱۰۰ گرم از سبزیجات سبز رنگ شامل ۲۰۰ میلی گرم امگا ۳ هستن، در حالی که همین اندازه سمنوی خوراکی دارای ۲۴۰ تا ۳۰۰ میلی گرم از این اسیدهای چرب لازمه.

لازمه که از کپسول های امگا ۳ استفاده کرد؟

کارشناسان فکر می کنن که مصرف قرص ها و کپسول های شامل امگا ۳  معمولاً بدون مشکلات جانبیه. در واقع بیشتر ما با کمبود امگا ۳ مواجه هستیم چون کمتر از مواد غذایی شامل این اسیدهای چرب استفاده می کنیم. البته  به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین مصرف بیشتر از اندازه ی امگا ۳ا هم به سلامتی آسیب می زنند.

مسئله ی اصلی اینه که بین امگا ۳ و امگا ۶ تعادلی به وجود بیارم. این تعادل وقتی شکل می گیرد که امگا ۳ا از راه مواد غذایی تأمین شه در حالی که مصرف قرص های امگا ۳ می تونه تاثیرعکسی به جا بزاره. مکمل های غذایی امگا ۳ا شامل عناصر قابل اکسیداسیون هستن که باعث تولید رادیکال های آزاد می شه. تا جایی که می تونید از منابع طبیعی امگا ۳ بدنتون رو تأمین کنین و اگه احساس کردین که به مکمل نیاز دارین اول با دکتر مشورت کنین.

منبع : salamatnews.com