نقش شیر و لبنیات در سلامت مغز و پیشگیری از کاهش توانایی این عضو مهم، مخصوصا در مورد جمعیت سن و سال دار هر جامعه از اهمیت بالایی برخورداره.
براساس مطالعه ای که در مجله بین المللی لبنیات به چاپ رسید، نوشیدن یه لیوان شیر در روز نه فقط بخشی از مواد مغذی لازم بدن رو تامین می کنه، بلکه بر کارکرد مغز و سلامت روانی هم خیلی موثره.

محققان به این نتیجه رسیدن افراد بزرگسالی که به اندازه کافی شیر و فرآورده های لبنی مصرف می کنن، در مقایسه با آدمایی که شیر نمی خورن، از امتیاز بالاتری در تستای مربوط به کارکرد مغز و حافظه بهره مند هستن.

واسه انجام این تحقیق، بیشتر از 0 زن و مرد بین سنین 23 تا 98 سال در آزمونای مغزی از جمله مهارتای بینایی، گویایی و حافظه قرار گرفتن. یافته ها نشون داد آدمایی که دست کم یه لیوان شیر در روز می خورن، در تستای مربوط به کارکرد مغز موفق تر عمل میکنن. بالاترین امتیاز به کسائی اختصاص داشت که بیشترین اندازه شیر و فرآورده های لبنی رو مصرف می کردن.

نقش شیر و لبنیات در سلامت مغز و پیشگیری از کاهش توانایی این عضو مهم، مخصوصا در مورد جمعیت سن و سال دار هر جامعه از اهمیت بالایی برخورداره. این ماده غذایی مهم از مشکل کارکرد مغز و بروز بعضی مشکلات روانی پیشگیری می کنه.

یافته های این مطالعه بیشتر از قبل بر اهمیت مصرف شیر کم چرب مخصوصا در وعده صبحونه تاکید داره. ترکیب شیر با میوه ها یا غلات صبحونه یه انتخاب مناسب واسه این وعده غذایی مهمه.
براساس دستورالعمل تغذیه و رژیم غذایی امریکا در سال 2010، افراد بزرگسال باید روزانه 3 لیوان شیر کم چرب یا بدون چربی بنوشن. این اندازه تامین کننده 9 ماده مغذی لازم بدن از جمله کلسیمه.
سیمرغ

جمع آوری سلامت اکاایران