حافظه مصرف کنندگان ماری جوونا یواش یواش تحلیل میره…
با وجود رشد رو به رشد روانگردانای صنعتی، هنوزم روانگردانای سنتی در سراسر جهان مشتریان زیادی داره و بدیش اینه بخش مهمی از این مشتریان رو نوجوانان تشکیل میدن. این مواد که صدها سال مورد سوءمصرف بودن، بدیش اینه اثرات بد و موندگاری مخصوصا بر سلامت مغز و ذهن آدم باقی می ذارن.

یافته های پژوهشی که تازگیا در بولتن اسکیزوفرنی منتشر شده نشون میده نوجوانانی که طی سه سال همیشگی و هر روز ماری جوونا​، که در زبون عامیانه علف نامیده می شه، مصرف می کنن، در مقایسه با آدمایی که هیچوقت از این ماده استفاده نکرده ان، حافظه بسیار ضعیف تری دارن، هم اینکه تغییراتی عجیب در ساختار مغزشون میشه دید. تحقیقات قبلی نشون داده بود حافظه مصرف کنندگان ماری جوونا یواش یواش تحلیل میره. با این حال محققان همیشه درخصوص اندازه آسیبای مغزی ماری جوونا و مدت موندگاری این آسیبا اختلاف نظر داشتن. حالا انتشار یافته های جدید به مناقشات در این مورد دامن زده. موضوع اصلی اون هستش که هنوز توافق عمومی بین کارشناسان شکل نگرفته که ماری جوونا عامل بروز مشکلات حافظه س یا افراد دارای مشکلات حافظه تمایل زیادی به به کار گیری ماری جوونا نشون میدن.

در مطالعه جدید، صد نوجوون 16 تا 17 سال به چهار گروه تقسیم شدن:
ـ گروه اول، افراد غیرمبتلا به مریضی اسکیزوفرنی که در گذشته از ماری جوونا استفاده کردن.
ـ گروه دوم، افراد غیرمبتلا به اسکیزوفرنی که در گذشته از ماری جوونا استفاده نکرده ان.
ـ گروه سوم، بیماران گرفتار به اسکیزوفرنی که هیچوقت از ماری جوونا استفاده نکرده ان.
ـ گروه چهارم، بیماران گرفتار به اسکیزوفرنی که در گذشته از ماری جوونا استفاده کردن.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، همه شرکت کنندگانی که سابقه مصرف ماری جوونا داشتن اعلام کردن در گذشته از هیچ ماده دیگری جز ماری جوونا استفاده نکرده ان.

محققان از مغز شرکت کنندگان اسکن ام آرآی جفت و جور و ساختارهای متفاوت مغزی اونا رو با هم مقایسه کردن. در آخر معلوم شد ناحیه مربوط به کارکرد حافظه در مغز افراد گروه اول و هم گروه چهارم کوچیک تر از مغز افراد گروه های دوم و سومه. اما کار به همین جا ختم نشد و انجام آزمون حافظه نشون داد این فرق در عمل بسیار شدید و نگران کننده س. در این آزمون، امتیاز داوطلبان سالمی که هیچوقت از ماری جوونا استفاده نکرده بودن 37 برابر بیشتر از میانگین امتیاز آدمایی بود که سابقه مصرف داشتن. هم اینکه، مبتلایان به اسکیزوفرنی که هیچوقت ماری جوونا مصرف نکرده بودن، چهار برابر بیشتر از مبتلایان به این مریضی که ماری جوونا مصرف کرده بودن امتیاز آوردن.

این یافته ها مخصوصا می تونه واسه کسائی نگران کننده باشه که به مشکلات ذهنی مبتلایند، یا شاید در خطر بالای دچار شدن به این مشکلات قرار داشته باشن. دکتر جون سرنانسکی، یکی از مولفان مقاله و رئیس بخش روانپزشکی و علوم رفتار در دانشگاه نورث وسترن میگه: «سوءمصرف موادی مانند ماری جوونا ممکنه واسه جوونایی که در آستانه دچار شدن به مشکلات ذهنی قرار دارن یا قبل از این به اون گرفتار شدن اثرات داغون کننده و خطرناکی به دنبال داشته باشه. این مقاله در گروه اولین مقالاتیه که از این واقعیت پرده برمی داره که سوءمصرف ماری جوونا می تونه در تغییر ساختار مغز نقش داشته باشه. و البته این درست همون تغییر ساختاریه که در دچار شدن به اسکیزوفرنی سهیمه.»

یافته های این مطالعه اونقدر کامل نیس که براساس اون بتونیم مصرف ماری جوونا رو عامل دچار شدن به اسکیزوفرنی بدونیم، اما این اندازه میدونیم مصرف این ماده رابطه نزدیکی با تغییر ساختار مغز داره. از این پس لازمه با انجام پژوهشای جدید بر جمعیت بیشتر و هم در دوره ای طولانی تر به این سوال اساسی بپردازیم که تفاوتای ساختاری مغزه که بعضی افراد رو به سوءمصرف ماری جوونا می بره، یا ماری جوونا دلیل بروز این تفاوتای ساختاری در مغز می شه.

منبع : جام جم آنلاین

جمع آوری سلامت اکاایران