این قرصا رو قبل از حموم نخورین!

این قرصا رو قبل از حموم نخورین!

کلا هر دارویی واسه هر مریضی نامربوط مصرف شه ممکنه خطر آفرین باشه از یه استامینوفن ساده گرفته تا باقی داروها، بعضی از داروها بالقوه خطراتشان به نسبت از بقیه داروها بیشتره حتی واسه خود اون مریضی اصلی هم که تجویز می شن بازم عوارضی رو به دنبال داره. در مورد اطلاعات بیشتر در این مورد با یه داروساز به گفت و گو نشسته ایم .

به گزارش آکا ایران، دکتر کاوه سالارمند ، داروساز در گفت و گو با جام جم آنلاین گفت :مسمومیت دارویی یکی از عادی ترین شکلای جور واجور مسمومیت هاست. استفاده زیادتر از اندازه مجاز هر دارو یا ماده ای می تونه باعث این نوع از مسمومیت شه.البته بعضی وقتا حتی به کار گیری داروهایی که به قصد درمان فرد تجویز شدن، در همون دوز مجاز مصرفی ممکنه به دلایلی مانند وجود مشکلات زمینه ای در فرد و یا تداخل دارویی با یه داروی مصرفی دیگه، منتهی به بروز مشکلات در بدن فرد و مسمومیت دارویی شن.

یه دارو ممکنه کارکرد یه داروی دیگه رو تغییر داده و حتی مانع جذب اون در بدن شه. این حالت به خصوص واسه داروهایی که واسه پیشگیری از شرایط خطرناک مانند حمله قلبی و سکته تجویز می شن، اهمیت خیلی بالایی داره. بعضی از داروها اگه با هم مصرف شن، احتمال بروز خطر بالاتر میره.

ایشون در ادامه اعلام کرد: بطور مثال «وارفارین»، داروی ضد بستن خون خوراکیه که واسه پیشگیری از لخته شدن خون در رگا تجویز می شه. این دارو در خیلی از سالمندان، معمولا همراه آسپرین مصرف می شه درحالی که هر دو خطر خونریزی رو زیاد می کنن، پس وقتی که با هم مصرف شن، خطر چندین برابر می شه وحتی اگه افراد عادی این دارو رو مصرف کنن خطرات جبران ناپذیری رو به دنبال داره حتی آدمایی که مشکلات قلبی دارن باید با ملاحظات خاصی این دارو رو مصرف کنن چون که ممکنه دچار مشکل در روند درمان مریض شه،تا جایی که ممکنه موجب مرگ مریض شه.

مصرف قرص ژلوفن در بیماران قلبی و عروقی می تونه خطر افزایش حملات قلبی رو بالا ببره. مصرف دراز مدت قرص ژلوفن و این دسته از داروها با دوز بالا می تونه منتهی به خونریزی معده و زخمای گوارشی مخصوصا در افراد بالای ۶۵ سال، سیگاری و الکلی شه. با در نظر گرفتن قابل فروش بودن این دسته از داروها بدون نسخه، شاید در ظاهر داروهای بی خطری به نظر برسن اما مشکلات مختلفی واسه ژلوفن و بقیه داروهای مشابه مطرحه ،به خاطر همین در بعضی گروه های جمعیتی خاص این داروها باید با احتیاط مصرف شه و یا تا حد امکان مصرف نشه.

این دارو ساز یادآوری کرد : بعضی از داروا در شرایط خاصی ممکن مشکل بسازن به طور مثال « پرازوسین » یه داروی کنترل فشار خون است و باعث افت فشار خون می شه.اگه پس از مصرف این دارو استحمام با آب داغ انجام بشه ممکنه مریض دچار افت جدی فشار خون شه.چون که آب گرم به خودی خود می تونه باعث باز شدن عروق و افت فشار خون شه.

ایشون در آخر خطر نشون کرد: بعضی وقتا مواقع بیماران تصمیم می گیرن که یهویی مصرف داروی خود رو قطع کنن .این حالت به طور بالقوه می تونه بسیار خطرناک باشه چون ممکنه منتهی به بروز مشکلات اساسی شه. مثلا این مورد در مورد داروهای اعصاب و روان نمونه داره. مصرف بیشتر داروهای ضد اضطراب و خواب آور در دراز مدت باعث وابستگی به دارو می شه و ترک یهویی این داروا به صورت خود سرانه مشکلات شدید رو به دنبال داره و حتما مصرف و قطع دارو باید تحت نظر دکتر انجام بشه.‍‍

سلامت نیوز

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه