ستوده پیرمحمدی، با اشاره به اینکه فلوکستین یه داروی ضدافسردگی مهارکننده باز جذب سروتونینه، گفت: سروتونین ماده ای در بدنه که کاهش اون دلیل نبود تعادل روانی، علائم افسردگی، خواب آلودگی، نگرانی و چیزای دیگه ای به جز اینا می شه.

: این قرص واسه لاغری ممنوعه!

: این دارو به شکل کپسولای ۱۰ و ۲۰ میلی گرمی در بازار رایجه و واسه درمان بیماریای افسردگی، اضطراب و وسواس جبری تجویز می شه. فلوکستین غیر از کاربرد اصلی یعنی درمان افسردگی و اضطراب، در درمان یه سریای دیگه از مشکلات از جمله بعضی مشکلات خوردن (پراشتهایی عصبی)، سندروم قبل از قاعدگی، حملات ترس (حملات غیرقابل پیش بینی و یهویی ترس و نگرانی شدید)، درمان مشکلات جنسی، مشکلات خواب و یه سریای دیگه از مشکلات هم کاربرد داشته و براساس بررسی و نظر دکتر تجویز می شه.

این کارشناس دارویی اضافه کرد: فلوکستین هم مانند بسیاری دیگه از داروهای مشابه، پس از یه مدت مصرف تاثیر خود رو نشون میده و فرد نمی تونه بدون این دست اون دست کردن پس از مصرف، انتظار بهبود حالات خود رو داشته باشه. علاوه بر اون قطع یهویی و خودسرانه فلوکستین هم اصلا مورد قبول نیس. واقعا قطع خودسرانه دارو همون قدر می تونه مشکلات داشته باشه که مصرف خودسرانه اون داره. پس با در نظر گرفتن کارکرد عمل، شرایط هر مریض، سابقه خانوادگی و تاثیراتی که این دارو می تونه داشته باشه حتما باید با تجویز دکتر و تا مدت زمان تعیین شده از این دارو استفاده کرد.

ایشون گفت: از جمله مشکلات این دارو میشه به مشکلات گوارشی مثل دل درد، سوءهاضمه، اسهال، یبوست، تهوع و استفراغ اشاره کرد. بعضی وقتا عوارضی مثل راش پوستی و بی قراری هم دیده شه که اگه درمان براساس گفته دکتر و با دز کم شروع شه، این مشکلات به کمترین حد ممکن رسیده و حتی در صورت بروز، دکتر می تونه اونو مدیریت کرد.

پیرمحمدی اضافه کرد: یکی از عوارضی که واسه فلوکستین در نظر گرفته می شه، کاهش وزن است، اما وقتی از مشکلات یه دارو صحبت می شه ممکنه فقط تو یه نفر اتفاق بیفته و قرار نیس در همه کسائی که از دارو استفاده می کنن، دیده شه. یکی از علائم افسردگی، بی اشتهایی است که اتفاقا بعضی افراد پس از مصرف فلوکستین و بهبود افسردگی، اشتها پیدا کرده و ممکنه حتی وزن اضافه کنن.

: کاهش وزن بر اثر مصرف فلوکستین صد درصد نیس. علاوه بر اون در همون آدمایی هم که بر اثر مصرف فلوکستین وزن کم کردن، این کاهش وزن محدود بوده و به این صورت نیس که چند ماه فلوکستین مصرف کنن و هر ماه مقداری وزن کم کنن. بعد از چند ماه کاهش وزن متوقف می شه، چون بدن به دارو عادت می کنه.

پیرمحمدی ادامه داد: معمولا مشکلات دارویی در شروع مصرف اتفاق می افته، کاهش وزن بر اثر مصرف فلوکستین هم همین طوره. اگه کسی دپرس نباشه و فلوکستین رو فقط به عنوان داروی کاهنده وزن مصرف کنه، اتفاقا ممکنه مشکلات جانبی زیاد و ناراحت کننده ای به همراه داشته باشه؛ چون که این دارو به عنوان داروی کاهش وزن درنظر گرفته نمی شه.

منبع: ایسنا

.

منبع : saten.ir