شاید شمام جزو آدمایی باشین که فکر می کنن داروی تزریقی بهتر از نوع خوراکیه، چون سریع تر اثر می کنه و باعث می شه روند درمان زودتر طی شه. اما واقعیت اینجور نیس و هر مریضی ای واسه درمان، نیاز به داروهای خاصی داره که نوع تزریقی یا خوراکی دارو رو دکتر تشخیص میده.

در این باره با دکتر ایرج خسرونیا، رییس جامعه کارشناسان داخلی گفتگو کردیم.

داروی تزریقی بهتره یا خوراکی؟

داروها به چند دسته کلی تقسیم می شن و بسته به نوع مریضی، دکتر تشخیص میده که مریض نیاز به داروی خوراکی داره یا تزریقی.

بعضی از داروها به وسیله روده جذب نمی شن و باید با تزریق آمپول وارد بدن شن. بعضی وقتا هم دوز تجویزی دارو زیاده مانند آنتی بیوتیکا، که باید از راه رگ جذب شن و به خاطر همین تزریق، بهترین انتخابه.

اما در خیلی از مواقع دارو باید به صورت شربت یا پودر حل شدنی در آب مصرف شه و داروی تزریقی در این مورد، بی فایده و حتی زیان آوره.

در مورد داروهای مشابه چه طور؟

در مورد داروهای مشابه، بازم اولویت با داروی خوراکیه؛ مثلا اگه دارویی هم به صورت آمپول و هم به صورت قرص و کپسول موجود باشه، پیشنهاد ما اینه که مریض تا امکان داره داروی خوراکی رو مصرف کنه، چون هر تزریقی می تونه یه عکس العمل به همراه داشته باشه و بروز حساسیت از جمله مهم ترین مشکلات داروهای تزریقیه.

در صورت بروز حساسیت دارویی در قرص و کپسول و شربت، میشه مصرف اونو بدون این دست اون دست کردن قطع کرد و یا حتی با شستشوی معده، دارو رو از بدن خارج کرد، اما در صورت بروز حساسیت داروی تزریقی، کار خاصی نمیشه انجام داد.

پس مشکلات داروهای خوراکی بسیار کمتر از شکلای جور واجور تزریقیه و همیشه در علم پزشکی پیشنهاد می شه که از درمانای تزریقی کمتر استفاده شه.

به چه دلیل بعضیا فکر می کنن که داروی خوراکی کم اثرتر از نوع تزریقیه؟

بدیش اینه خیلی از افراد می گن که داروی خوراکی بی تاثیره و فقط با تزریق آمپول، مریضی شون بهبود پیدا میکنه. حتی مریضایی هم وجود دارن که با مراجعه به دکتر از اون میخوان که واسه شون داروی تزریقی تجویز کنه و دلیل آوردن شون هم اینه که داروی خوراکی بر بدن اونا تاثیری نداره و به پزشکی که واسه شون داروی تزریقی تجویز نکنه، دوباره مراجعه نمی کنن؛ مگه اینکه دست کم یه قلم داروی تزریقی (مثلا ب- کمپلکس) در نسخه اونا وجود داشته باشه.

به مصرف خودسرانه ب- کمپلکس اشاره کردین. هر چند وقت یه بار لازمه که این آمپول تزریق شه؟

هیچ احتیاجی نیس که فردی به صورت خودسرانه ب- کمپلکس تزریق کنه، بلکه با مصرف میوه و سبزی تازه و مواد غذایی جور واجور می تونه این ویتامینا رو دریافت کنه.

این یه باور اشتباهه که فردی که احساس مریضی و ضعف می کنه، باید ب- کمپلکس تزریق کنه تا وضعیت بدنی اش بهبود یابد.

بدیش اینه خیلی از افراد نمی دونن که مصرف افراطی و غیر اصولی ویتامینا هم خطرناکه و می تونه باعث مسمومیت شه.

در مورد سرماخوردگی چیجوری؟ تزریق دارو زودتر جواب نمی ده؟

اینم یکی از باورهای غلطه که خیلیا فکر می کنن اگه پنی سیلین بزنن، سرماخوردگی شون زودتر خوب می شه، غافل از اینکه 99 درصد سرماخوردگیا و شکلای جور واجور آنفلوآنزا ویروسی هستن و درمان اونا هیچ احتیاجی به آنتی بیوتیک نداره (نه خوراکی، نه تزریقی). از طرفی کارکرد آنتی بیوتیکا مثل یه شمشیر دو لبه س و مشکلات زیادی داره.

چه عوارضی؟

مشکلات کبدی و کلیوی از مهم ترین مشکلات مصرف افراطی و غیر اصولی آنتی بیوتیک هاست. در عین حال، مصرف بی جای آنتی بیوتیکا موجب می شه بدن نسبت به این داروها مقاوم شه و در صورت نیاز هم، مصرف اونا تاثیری در بهبود مریضی نداشته باشه. البته در مورد بعضی بیماریا ، نوع تزریقی سریع تر از نوع خوراکی اثرگذاره.

در عین حال، خیلی از خونواده ها داروهای بی مصرف و باقی مونده شون رو نگهداری می کنن تا شاید روزی به اونا احتیاج پیدا کنن و این بدترین کار ممکنه و مصرف اونا مشکلات خطرناکی داره.

بسیار دیده شده که فردی با تزریق یه ویتامین ساده یا خوردن یه قرص بدون تجویز دکتر، جون خود رو از دست داده.

به نظر شما، پزشکان با تجویز غیر منطقی این داروها، مصرف افراطی و غیر اصولی اونا رو در جامعه رواج نمی دن؟

بدیش اینه همین طوره. مسکنا، آنتی بیوتیکا و مولتی ویتامین ها از جمله داروهایی هستن که مثل نقل و نبات به وسیله ایرانیا مصرف می شن. اصلا در هیچ جای دنیا به اندازه ایران، دارو بدون تجویز دکتر مورد استفاده قرار نمی گیره. ما عادت کردیم که با احساس کوچیک ترین دردی، مسکن بخوریم و یا با احساس هر گونه ضعفی آمپول ویتامین بزنیم، اما به این موضوع توجه نمی کنیم که مصرف همین داروهای به ظاهر ساده، اعتیادآوره و حتی مصرف آسپیرین بدون تجویز دکتر، سلامت فرد رو به خطر میندازه.

البته تبلیغات این وسط نقش مهمی اجرا می کنن، طوری که این روزا در مجلات و روزنامه ها و مخصوصا شبکه های ماهواره ای، شکلای جور واجور مکمل و ویتامین تبلیغ می شن، اما باید بدونین که مصرف افراطی و غیر اصولی هر ماده ای، حتی آب هم واسه بدن مضره. ما باید یاد بگیریم که مصرف هر گونه دارو، چه خوراکی و چه تزریقی، باید با تجویز دکتر انجام بشه و باید انتخاب هر کدوم از این داروها رو به دکتر مون واگذار کنیم.

حرف آخر؟

دکتر خوب، پزشکی نیس که چند نوع دارو تجویز کنه. در خیلی از بیماریا مثل سرماخوردگی اصلا احتیاجی به مصرف دارو نیس و درمان اون، استراحت و مصرف مایعات گرمه. در عین حال، ما باید آستانه تحمل رو در خودمون بالا ببریم و به جای مصرف مسکن، دلیل درد رو پیدا کنیم تا مشکل از ریشه حل شه.

بازم تاکید می کنم که جمله "تاثیر داروهای تزریقی بیشتر از داروهای خوراکیه" همیشه صادق نیس و این موضوع به نوع مریضی، نوع دارو، نیاز مریض و تشخیص دکتر بستگی داره.

تبیان

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران