: این قارچ سحرآمیز در درمان افسردگی خوبه

: مجله علمی ایران : یافته های یه مطالعه نوین نشون میده که ترکیب درمان و داروی فعال کننده قارچ سحرآمیز نه فقط روشی مطمئنه، بلکه در درمان بیماریای مربوط به اضطراب، افسردگی و اعتیاد هم موثره. این دارو در مقایسه با داروهای الان کارکرد بسیار بهتری داره.

قارچ جادویی یا مجیک ماشروم، با نام علمی «سیلوسیبین»، قارچایی چتری شامل مادهٔ توهم زای سیلوسایبین و سیلوسین هستن که خاصیت روان گردان دارن.

سایکدلیکایی (روانگردان) مانند اسید لیزرژیک دی اتیل آمید و سیلوسیبین به عنوان داروی روانی شناخته نمی شن. اما شباهت اونا به انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و توانایی اونا در تاثیر گذاری بر درک ما و ایجاد تداخل در وضعیت هوشیاری ما باعث شده که این روانگردانا گزینه مناسبی واسه درمان بیماریای روانی جور واجور باشه.

یافته های تحقیقات نشون میده که مصرف مقدار کمی سیلوسیبین در کنار جلسات روان شناسی در بیماران گرفتار به افسردگی زیاد منتهی به بهتر شدن اونا می شه؛ هم اینکه دلایل نشون دهنده اون هستش که مغز این بیماران ارتباطات قطع شده قبلی در بعضی از مناطق مغز رو تقویت کرده.

این یافته های مورد توجه بسیاری قرار گرفته و نشون دهنده پتانسیل بالایی واسه استفاده آگونیستای سروتونین مانند سیلوسیبین در بستن شبکه های مشکل ساز مغزه در حالی که میشه از جلسات روان شناسی واسه ایجاد شبکه های با کارآیی به درد بخور استفاده کرد.

سروتونین یا هیدروکسی تریپتامین یه جور انتقال دهنده های عصبی از نوع مونوآمینه اسید بیوژنیکه. سروتونین به طور مهم ترین در دستگاه گوارش، پلاکتا و سیستم عصبی مرکزی حیوانات و همین طور آدم یافت شده. این ماده پیش افکار عمومی به عنوان جاری کننده «احساس خوب» شناخته شده.

آگونیست ماده شیمیاییه که تو یه سلول با اتصال به گیرنده های اون سلول باعث جواب و عکس العمل اون سلول می شه. آگونیست بیشتر تقلیدکننده عمل یه ماده طبیعی در بدنه.

بررسیای انجام شده به وسیله محققان کالیفرنیایی نشون میده که اینجور مطالعاتی هنوز از بین نرفته ان و نیاز دارن که مرحله آزمایش برسن.

موشکافی اونا از هفت کارآزمایی بالینی که درزمان ۱۰ سال گذشته انجام شده نشون دهنده اثرات درمانی مثبت سیلوسیبین بر اضطراب، مشکلات افسردگی، اعتیاد و مشکلات وسواس فکریه.

کلان توماس، یکی از محققان دانشگاه کالیفورنیا، میگه: «یافته های تحقیقات بسیاری نشون داده که درمان با سیلوسیبین بی خطره».

در مقایسه با بقیه روشای درمانی در اندازه اعتبارسنجی روان شناختی، درمان با سیلوسیبین اثرات بیشتری رو نشون داده، پس این روش واسه خیلی از بیماران، مخصوصا اون دسته از آدمایی که از داروها و روشای دیگه جواب نگرفته ان، انتخاب مناسب تریه.

یکی از تمایزهای مهم این روش با بقیه درمانای براساس جلسات روان شناسی اینه که مریض در روش درمانی سیلوسیبین فقط به چند جلسه دارومانی (اونم با دوز پایین) نیاز داره چراکه اثرات این دارو طولانی تر از شکلای جور واجور دیگه س.

.

منبع :