در همه افراد، با افزایش سن، حافظه هم درست مانند دیگه اعضای بدن رو به ضعف میذاره.
هممون بعضی وقتا ممکنه از یاد ببرم گوشی تلفن همراهمون رو کجا گذاشته ایم یا هرچه تقلا کنیم نتونیم نام دوستی یا آشنایی رو به یاد بیاریم. این فراموشیای اتفاقی خیلی جای نگرانی نداره، اما برابر تحقیق جدیدی از دانشگاه کنتاکی آمریکا، اگه بیشتر از 60 سال دارین و به نظرتون می رسه که بیشتر از اندازه فراموشکار شدین، هیچوقت اونو پشت گوش نندازین؛ چون ممکنه در خطر دچار شدن به مریضیای مغزی مانند زوال عقل باشین.

به گزارش مجله پریونشن، محققان دانشگاه کنتاکی به تحلیل داده های چندین ساله مربوط به سلامت و حافظه تعداد خیلی از زنان و مردان 60 سال به بالا پرداختن که هیچ کدوم نشونه ای از زوال عقل یا مشکل حافظه نداشتن. برابر یافته های این محققان آدمایی که طی دوره انجام این مطالعه از بدتر شدن وضع حافظه خود شاکی بودن در سالای بعد تقریبا سه برابر بیشتر از آدمایی که در این مورد هیچ شکایتی نکرده بودن به زوال عقل گرفتار شدن. به عبارت دقیق تر، زوال عقل به طور میانگین حدود 12 سال پس از اولین نشونه های جدی مشکلات حافظه در این افراد بروز کرده بود.

البته در همه افراد، با افزایش سن، حافظه هم درست مانند دیگر اعضای بدن رو به ضعف میذاره و دیگه نمی تونه مانند روزگار جوونی تیز و تندوتیز بکنه. به خاطر همین هم هست که بیشتر از نصف آدمایی که در این تحقیق شرکت داشتن گزارشای مربوط به خطاهای گاه و بیگاه حافظه دادن. اما محققان تاکید می کنن اینجور خطاهای اتفاقی رو هیچوقت نباید به معنی زمینه ها یا نشونه های دچار شدن به فراموشی در آینده به حساب آورد. واسه همینه که کارشناسان تاکید می کنن خطاهایی که ​ با احتمال خیلی کم​ از حافظه سر می زنه جای نگرانی نداره. در واقع، افراد پس از شصت​سالگی به جای این فراموشیای موردی باید کارکرد حافظه خود رو به طور دقیق تحت نظر بگیرن و از خودشون سوال کنن که طی چندین ماه یا چند سال گذشته حافظه شون چیجوری عمل کرده و روند این کارکرد چیجوری بوده. اگه در این بررسی طولانی به این نتیجه رسیدن که حافظه شون به طور کامل ضعیف شده، اون وقت حتما باید به متخصص مراجعه کنن.

اولین کاری که دکتر متخصص در این مورد انجام میده امتحان وضع حافظه شماس. یعنی این که مشکل حافظه شما خطرناک و روبه وخامته یا نه. هم اینکه، جنبه های دیگه مشکل شما رو هم بررسی می کنه و به دنبال عوامل دیگری هم در بروز ضعف حافظه شما خواهد گشت؛ عواملی مانند کمبود ویتامین B12 یا مشکلات خواب. مطمئنا اگه اینجور عواملی در مشکل شما دست داشته باشن، روشای درمانی مختلفی واسه رفع شون هست. اما اگه تشخیص متخصص زوال عقل باشه، بدیش اینه باید گفت که هیچ درمانی واسه اون وجود نداره. اما محققان بسیاری به دنبال کشف و ایجاد روشای درمانی یا حتی پیشگیرانه واسه مریضیایی مثل زوال عقل هستن. بعضی از اونا امیدوارن در آینده ای نه خیلی دور با به کار گیری همین روش ها بشه قدمای موثری در مقابله با مریضیایی مثل زوال عقل برداشت.

منبع : جام جم آنلاین

جمع آوری سلامت اکاایران