هر فصل با خود غذاهای خاصی رو می آورد. پاییز فصل درخشش کلما هستش. این سبزی نه فقط در سرما رشد می کنه بلکه مدت زمان تازه ماندنش هم زیاد می شه. فقط با یه وعده کلم پیچ می تونین مقدار نیاز روزانه خود به ویتامین A، C و K رو دریافت کنین.

امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 4

سایت کرمانی: هر فصل با خود غذاهای خاصی رو می آورد و حالا نوبت پاییزه که ما رو مهمون این غذاها بکنه. در این مقاله می خوام بهترین غذاهای پاییزی که باید به برنامه غذایی خود اضافه کنین رو به شما معرفی کنم.

 

برگ شلغم

 

 

این غذاهای پاییزی رو حتما به برنامه غذایی خود اضافه کنین

اگه تا حالا برگای شلغم رو دور مینداختین باید بگم خود رو از غذایی مهم محروم می کردین. برگ شلغم میزبان دو ویتامین A و C هستش که واسه تقویت سیستم ایمنی بدن مهم هستن. هم اینکه شامل 500 درصد نیاز بدن به ویتامین K است که به تنظیم لخته شدن خون کمک می کنه.

 

شلغم، فولات و حدود چهار برابر سبزیجات چلیپایی دیگه کلسیم داره. برگای شلغم رو بخارپز کنین تا تلخی شون از بین بره و یا می تونین از سرکه واسه این کار استفاده کنین.

کلم پیچ
پاییز فصل درخشش کلما هستش. این سبزی نه فقط در سرما رشد می کنه بلکه مدت زمان تازه ماندنش هم زیاد می شه. فقط با یه وعده کلم پیچ می تونین مقدار نیاز روزانه خود به ویتامین A، C و K رو دریافت کنین. دکتر لیبی مایلز متخصص تغذیه میگه: کلم پیچ غذای واقعا قدرتمندیه چون فقط با خوردن یه غذا می تونین چندین ماده مغذی مهم رو وارد بدنتون کنین.

کلم پیچ هم اینکه دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابیه که می تونه از قلب مراقبت و از بعضی سرطانا پیشگیری کنه. فیبر و منیزیم موجود در اونم به هضم بهتر غذاها کمک می کنه.

چغندر

 

 

چغندر با درصد آب و فیبر بالایی که داره می تونه خوب روده رو تنظیم کنه. این غذا هم اینکه کربوهیدرات و بار گلیسمی پایینی داره و این بدون معناست که باعث نمی شه قند خونتون شدیدا بالا بره. چغندر رو به حالت بخار پز، سرخ شده و یا در سالاد می تونین استفاده کنین.
انار
تا وقتی فرصت دارین از دانه های این میوه استفاده کنین، چون تا بجنبید فصلشان تموم می شه. فصل انار خیلی کوتاهه اما فواید اون فوق العاده زیاده. تحقیقات نشون داده خوردن میوه انار و نوشیدن آب انار می تونه بدن رو در برابر سرطانای خاص و فراموشی مراقبت کنه، جریان خون به قلب رو زیاد کنه و فشار خون و کلسترول رو متعادل نگه داره. انار سرشاره از آنتی اکسیدان و هم اینکه مقداری فیبر و ویتامین E هم داره. نصف فنجون انار رو می تونین خیلی راحت داخل سالاد یا ماست بریزین و بخورین.
کلم بروکسل

 

 

هر کدوم از این کلمای کوچیک شامل مقدار زیادی آنتی اکسیدان، ویتامین K و C، فولات و فیبر هستن. کلم بروکسل هم اینکه دارای ترکیبات ضد سرطانیه که اونو به یکی از بهترین سبزیجات چلیپایی تبدیل کرده.
سیب
مثل انگلیسی an apple a day keeps the doctor away ( روزی یه سیب بخور تا دکتر رو دور نگه داری ) الکی نیس. سیب شامل پکتین و فیتونوترینته که به تنظیم روده و کاهش کلسترول کمک می کنن.
کدو تنبل

 

 

کدو تنبل از اجناس ناب پاییزیه. گوشت و پوست کدو تنبل هر دو پر از ویتامین A و C هستش که واسه سیستم ایمنی، پوست و سلامت چشم حیاتی هستن. هم اینکه دانه های اونو هم نباید از یاد برد. دانه های کدو تنبل پر از زینک هستن که به درمون بدن و حفظ حس چشایی مون کمک می کنه. دانه های کدو تنبل رو کمی بو بدین و کامل بخورین(بیشترین مقدار زینک در غشاء بین پوسته خارجی و هسته داخلیه) .
مرزنگوش و رزماری
گیاهان هم می تونن سوپر غذا باشن. مرزنگوش و رزماری، گیاهانی قوی هستن که در دماهای پایین هم قابل برداشت هستن.هر دوی این گیاهان شامل ترکیبات ضد باکتریایی و ضد قارچی هستن. ما از این گیاهان در مقدارهای کم استفاده می کنیم اما آنتی اکسیدانا و فیتوکمیکالاشون بسیار غلیظه. از این گیاهان خیلی راحت می تونین در شکلای جور واجور غذاها استفاده کنین تا از خواصشان بهره مند شید.
برگ چغندر

 

 

برگای چغندر هم شامل مواد مغذی فراوانیه از جمله ویتامین K، A، C و E، منیزیم، پتاسیم و مقداری هم ویتامینای گروه B و زینک.
کدو بلوطی
بعضی وقتا آدمایی که از مصرف کربوهیدرات دوری می کنن، به سمت این کدوهای نشاسته ای نمی رن اما تاثیری که کربوهیدرات این غذا داره مانند غلات کامل است. نشاسته موجود در این کدوها باعث نمی شه قند خونتون یهویی زیاد شه.

 

کدو بلوطی هم اینکه شامل پکتینه. فیبر محلولی که به کاهش کلسترول کمک می کنه، آنتی اکسیدانایی که التهاب رو کاهش میدن و ویتامینای گروه B که قند خون رو تنظیم می کنن از جمله خواص کدو بلوطی هستن.
گل کلم

 

 

فقط چون گل کلم از دیگر سبزیجات چلیپایی کم رنگ تره بدون معنا نیس که ارزش مواد مغذی اش هم کمتره. یه وعده گل کلم چهار برابر نیاز بدن ویتامین C، 50 درصد نیاز روزانه بدن به پتاسیم، مقدار زیادی فیبر و ویتامین B6 که در سوخت و ساز چربی و پروتئین اجرای نقش می کنه رو داراه.

منبع :