:
این غذاهای رنگی سلامت تون رو تهدید میکنه!

:

سایت دکترکرمانی: تولید غذاهای شامل رنگ خوراکی مصنوعی از 60 سال گذشته تا به امروز رشدی بسیار بالا داشته – و باید این رو بدونین این رنگای قشنگ اصلا ارزش چشیدن ندارن.اما خطر این جوری مواد در غذاها چیه؟ مضرات رنگای خوراکی مصنوعی در مورد کودکان شدیدتر می شه: خیلی از تحقیقات مصرف رنگای خوراکی در کودکان رو با مشکلاتی مانند بیش فعالی و مشکلات اخلاقی رابطه دادن ( هم اینکه کودکان از افراد بالغ بیشتر به خوردن غذاهای حای رنگ خوراکی مصنوعی علاقه نشون میدن، و بدیش اینه درصد بالایی از غذاها که در سوپر مارکتا به کودکان فروخته می شه شامل رنگ مصنوعی هستن. )
حتی در بعضی کشورها قانون گذاشته شده که غذاهای شامل رنگ مصنوعی باید با برچسبای اخطار دهنده عرضه شن. رنگای خوراکی مصنوعی واسه افراد بالغ خطر کمتری دارن، اما شایع ترین رنگای خوراکی مصنوعی ( با اسمای قرمز 40، زرد 5، زرد 6 ) شامل ترکیبات سرطان زا هستن.

حالا خوبیش اینه خیلی راحت میشه رنگای خوراکی مصنوعی رو از برنامه غذایی دور کرد، نها کافیه نگاهی به قسمت محتویات غذاها بکنین، معمولا در این قسمت برچسب غذاها از رنگای خوراکی مصنوعی با اسمای ” رنگای مصنوعی (artificial colors ) ” و ” رنگای اضافه شده (colors added ) ” نام برده می شه. اما فقط یادتون باشه: رنگای خوراکی مصنوعی می تونن در جاهایی استفاده شن که اصلا انتظارش رو ندارین. در ادامه چند مورد از این غذاها رو نام می بریم تا بیشتر حواستون باشه.
سالمون دودی
اون رنگ مصنوعی براق همیشه طبیعی نیس: بعضی از فروشندگان و شرکتای عرضه کننده با به کار گیری ترکیب آبی 1، زرد 5، زرد 6، و قرمز 40 در فیله ماهیا اونا رو به این رنگ در میارن. می بینین بازار فروش تا چه حد می تونه دیوونه وار باشه؟
سس سیب طعم دار
سس سیب و یا دیگه سسا و پوره های میوه همیشه رنگ طبیعی خودشون رو به شما نشون نمی دن. بعضی شرکتا این اجناس رو با ترکیبی مانند قرمز 40، زرد 6، زرد 5، آبی 2، و آبی 1 خوش رنگ و باحال تر از چیزی که هستن می کنن. بدیش اینه بیشتر مواردی که در فروشگاه ها پیدا می شن شامل این ترکیب هستن.
غلات صبحونه
غلات صبحونه هم ممکنه به این رنگا آلوده باشن، مخصوصا اون دسته از غلات صبحونه ای که رنگین کمانی هستن و کودکتون خیلی دوستش داره! تحقیقات نشون داده حتی مواردی که روی بسته بندی اونا از نام غلات کامل استفاده شده هم ممکنه شامل آبی 2، و قرمز 40 باشن. از خرید کالاهایی که برچسب میوه ای دارن هم دوری کنین.

ماست طعم دار
ماستای طعم دار مقدار زیادی قند اضافه شده دارن طوری که حتی مقدار قندشون از یه دونات هم بیشتره، اما این تنها مشکلشون نیس. یه دلیل دیگه واسه نخوردن این نوع ماست به شما می دیم: خیلی از تولید کننده ها حتی زحمت اضافه کردن میوه یا سبزیجات واقعی رو هم به خود نمی دن و از ترکیبایی مانند این استفاده می کنن قرمز 40، زرد 6، آبی 2، آبی 1، و زرد 5. بدیش اینه تعداد تولید کنندگانی که اینجور ترکیبی استفاده می کنن خیلی زیاده پس بهتره خرید این نوع ماستا رو از یاد ببرین.
سس سالاد
حتی سسایی که باید سفید باشن – مانند سس سزار – معمولا شامل رنگای خوراکی مصنوعی هستن. سسای خوش رنگی مانند سس هزار جزیره که نمایندگی رسمی رنگای خوراکی مصنوعیه! بهترین کاری که می تونین بکنین اینه: سس نخرید و خودتون یکی بهتر، کم کالری تر، و سالم ترش رو در خونه درست کنین.
خیارشور
خیارشورهای شیشه ای پر از رنگای خوراکی هستن: بدیش اینه بعضی از برنده ها آبی 1، آبی 2، و زرد 5 رو در اجناس خود استفاده می کنن.

سخن پایانی
مواردی که گفته شد بلاهایی بود که تولید کنندگان بر سر ما می آوردن، اما متسفانه خودمون هم به خودمون رحم نمی کنیم! می پرسین به چه دلیل؟ این روزا بیشتر خانوما یکه رنگای خوراکی مصنوعی رو در آشپزخانه خود دارن و شکلای جور واجور ژله ها و غذاهای رنگارنگ با اون درست می کنن، بدون اینکه بدونن این رنگا تا چه حد می تونن ضرر داشته باشن. بیشتر مراقب خودمون باشیم.

منبع : برترینا

منبع :