پایان نامه حقوق:وظیفه حکومت در قبال جهادگران و شهدا

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 جهاد و شهادت در فقه اسلامی 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

جلوگیری از فساد و تباهی

یکی دیگر از فلسفه‌های جهاد و دفاع جلوگیری از فساد و تباهی است که در آیه‌ی 251 سوره‌ی بقره نیز بدان اشاره شده است.

«وَلَوْلاَ دَفْعُ اللّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَّفَسَدَتِ الأَرْضُ …؛[1] و اگر خداوند، بعضى از مردم را به وسیله بعضى دیگر دفع نمى‏کرد، زمین را فساد فرامى‏گرفت.»

در این آیه مراد از فساد زمین، فساد جامعه‌ی انسانی است. سعادت جامعه‌ی انسانی در گرو اجتماع و همکاری آحاد آن جامعه است. جامعه‌ی انسانى بر مبناى تأثیر و تأثّر استوار است و اگر چنین نبود، نظامى برقرار نمى‌ماند و از سعادت بشر خبرى نبود. اگر فردى کارى را انجام دهد که با منافع دیگران منافات داشته باشد و دیگران حقّ دفاع از منافع خود را نداشته باشند، وحدت جامعه به هم مى‌خورد و اجتماع انسانى از بین مى‌رود.[2] بنابراین، اگر خداوند متعال قانون دفاع را قرار نداده بود، فساد و تباهى جامعه‌ی انسانى را فرا مى‌گرفت. پس جهاد را بر مسلمانان واجب کرد تا فتنه و فساد از جهان رخت بربندد و به آنان امر می‌کند که برای بر انداختن فتنه و فسادکاران، با آنان پیکار و مبارزه کنید.

«وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لاَ تَکونَ فِتْنَهٌ وَیکونَ الدِّینُ لِلّهِ فَإِنِ انتَهَواْ فَلاَ عُدْوَانَ إِلاَّ عَلَى الظَّالِمِینَ؛[3] با آنها بجنگید تا دیگر فتنه‌ای نباشد و دین تنها از آن خدا شود. ولی اگر از آیین خویش دست برداشتند، تجاوز جز بر ستمکاران روا نیست.»

  پایان نامه سختی و مقاومت بتن اسفنجی و اتوکلاو در مقابل ترک خوردگی

در این آیه، امر شده است که مسلمانان جنگ کنند تا فقط احکام و اوامر الهی بر مردم حکم‌فرما شود و فتنه از میان برود. مقصود این است که کسانی با حیله و تزویر می‌کوشند تا مسلمانان را از دین خود خارج کنند. در چنین شرایطی، فضای جامعه‌ی اسلامی به تردید و شبهه آلوده می‌شود، حق و باطل در هم می‌آمیزد و تفکیک آنها برای مسلمانان دشوار می‌شود. در این صورت، باید با عوامل فتنه‌گر جنگید تا حق از باطل تمیز داده شود و عوامل انحراف از میان برود.

 

1-4- فرمان جهاد، در جهت منافع و مصالح واقعی انسان

از عبارت «ذلِکمْ خَیرٌ لَکمْ» در آیه‌ی 41 سوره‌ی توبه استفاده می‌شود که احکام الهی، از جمله فرمان جهاد، در جهت منافع و مصالح واقعی انسان است.

«انْفِرُواْ خِفَافًا وَثِقَالاً وَجَاهِدُواْ بِأَمْوَالِکُمْ وَأَنفُسِکُمْ فِی سَبِیلِ اللّهِ ذَلِکُمْ خَیرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ؛ (همگى به سوى میدان جهاد) حرکت کنید؛ سبکبار باشید یا سنگین بار! و با اموال و جانهاى خود، در راه خدا جهاد نمایید؛ این براى شما بهتر است اگر بدانید.»

[1]– بقره/ 251.

[2]– طباطبائی، سیّدمحمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج 2، صص 294-293.

[3]– بقره/193.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

هدف کلّی:

بررسی جهاد و شهادت در فقه اسلامی

اهداف ویژه:

أ) بیان جایگاه ویژه جهاد و شهادت در دین اسلام

ب) دلایل اهمیت دادن دین اسلام به جهاد

ج) وظیفه حکومت در قبال جهادگران و شهدا

) پرسش های تحقیق

  • ماهیت جهاد و شهادت در فقه اسلامی چیست؟
  • آیا کشته شدن در جهاد نوعی خودکشی محسوب می‌شود؟
  • آیا کشته‌های دیگر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی شهید محسوب می‌شوند؟
  • چرا در اسلام به امر جهاد اهمیت داده شده است؟
  • شاخص‌های شهادت چیست؟
  پایان نامه ارشد: بررسی مدل احتمال خطی بر میزان استفاده از خدمات دندانپزشکی در شرکت بیمه ایران