پایان نامه حقوق:رابطه حکم حکومتی با منطقه الفراغ

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

جواب اشکال

به نظر می‌رسد این اشکال در بحث شروط ضمن عقد و در مباحث نذر و یمین و عقد صلح و دستورات پدر و مادر و مبنای شهید صدر در بحث مشترک باشد و با توجه به اینکه دقیق‌ترین جواب در این زمینه در بحث شروط ضمن عقد ارائه شده است، در بحث ما نیز همان پاسخ‌ها می‌تواند مفید باشد. در این رابطه برخی از فقها دقیقاً همان ضابطه ای که شهید صدر برای منطقه الفراع و اختیارات حاکم آورده است، برای شروط صحیح آورده‌اند؛ یعنی چنانچه اشتراط ترک واجب در ضمن عقد شود، جائز نخواهد بود ولی ترک آنچه شارع نسبت به آن الزامی به مکلف نکرده است (مباح به معنای اخص، مکروه و مستحب) جائز خواهد بود.[1] همین ضابطه از طرف  امام خمینی(ره) نیز برای شرط صحیح ارائه شده است:

فتحصل مما مر أن شرط اتیان ما هو مباح او شرط ترکه و کذا شرط ترک المستحب و اتیان المکروه نافذ و غیر مخالف للشرع و لو مع اطلاق‌ها.[2]

ازآنچه گفته شد، چنین نتیجه گرفته می‌شود که شرط انجام مباح یا ترک آن و همچنین شرط ترک مستحب و انجام مکروه نافذ و الزام آور است و مخالف شرع محسوب نمی‌گردد و لو اینکه ادله این احکام (مباح، مستحب، مکروه) اطلاق داشته باشد.

البته نذر با شرط این تفاوت را دارد که مورد آن باید رجحان داشته باشد؛ بنابراین، تعلق نذر بر ترک مستحب و یا انجام مکروه باطل خواهد بود.

  دانلود پایان نامه ارشد رشته اقتصاد : بررسی توسعه پایدار در ایران با رویکرد ردپای بوم شناختی زمین

و برخی دیگر از فقها گرچه به مسئله التزام بر ترک مستحب و انجام مکروه اشاره نکرده‌اند، ولی التزام به ترک مباح به معنای اخص را جزو حوزه تحریم حلال ندانسته‌اند؛ برای مثال، سید احمد خوانساری (ره) می‌گوید:

التزام به ترک یا فعل مباح مخالفت با مشروع نیست؛ زیرا بین وجوبش بالعرض (با شرط و التزام) و اباحه‌اش منافاتی وجود ندارد.[3]

و فقیه دیگر دراین‌باره می‌نویسد:

«ادله همه مباحات با این حیث که مباح است، لااقتضاء می‌باشند؛ بنابراین، شرط نسبت بدان‌ها نافذ است و ادله وفاء به شروط مزاحم و معارض آن‌ها نمی‌باشند.»[4]

در مورد اوامر پدر و مادر نیز امر ایشان به ترک مباح و یا انجام آن را الزام آور دانسته‌اند و این‌گونه از موارد را در حیطه تحریم حلال و درنتیجه، معصیت خالق محسوب نکرده‌اند.

[1]. بجنوردی، محمدحسین، 1419، القواعد الفقهیه، ج 6، قم: نشر هادی، چاپ اول، ص 263 ـ 264.

[2]. امام خمینی، روح‌الله، 1421، کتاب البیع، ج 5، قم: موسسه اسماعیلیان، ص 259.

[3]. آقا مهدوی، اصغر واحمد قانع، گفتارهایی در فقه سیاسی، ص 198.

[4]. ابوالحسن الاصفهانی، 1422 ق، وسیله النجاه مع تعالیق الامام الخمینی، قم: موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، چاپ اول. ص 147.


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

3 سؤال اصلی تحقیق (ویژه مسئله پژوهی).

  • منطقه الفراغ چه جایگاهی در صدور احکام حکومتی و حل‌ مشکلات اجتماعی با توجه به تحولات سریع جوامع امروزی می‌تواند داشته باشد؟

1 ـ 4 سؤالات فرعی تحقیق (ویژه مسئله پژوهی).

  • قلمرو منطقه الفراغ چیست؟
  • رابطه حکم حکومتی با منطقه الفراغ چیست؟
  • ویژگی‌های منطقه الفراغ چیست؟
  • رابطه منطقه الفراغ با احکام واقعی و ظاهری چیست؟
  • موافقین و مخالفین منطقه الفراغ چه کسانی هستند؟
  دوره های زمانی مناسب-دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی