پایان نامه بررسی رابطه حکم حکومتی با منطقه الفراغ

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

2 دلیل دوم

در روایات مبسوطی در کتاب علل الشرایع از علت برخی احکام شرعی اصول اعتقادی پرسش شده است؛ یکی از مطالب مورد سؤال از محضر امام رضا (علیه‌السلام) علت جعل اولی الامر و امر خداوند به اطاعت ایشان است؛ ایشان در جواب می‌فرماید:

«ان الخلق لما وقفوا علی حد محدود و أمروا أن لا یعتدوا تلک الحدود لما فیه من فسادهم، لم یکن تثبیت ذلک و لا یقوم إلا بأن یجعل علیهم فی‌ها امیناً یأخذهم بالوقف عندما ابیح لهم و یمنعهم علی ما حظر علیهم…»[1]

چون مردم بر طریق مشخص و معینی نگه داشته شده و دستور یافته‌اند که از این طریق تجاوز نکنند و از حدود قوانین مقرر در نگذرند و از طرفی، این امر محقق نمی‌شود مگر اینکه فرد امین و پاسداری بر ایشان گماشته شود که ایشان را در مرز مباحات نگاهدارد و آنان را از امور حرام منع نماید.

همان‌طور که از این روایت و بخشهای دیگر آن برمی‌آید، جلوگیری از تجاوز از حدود الهی (اعم از حق الناس و حق الله) کارزار و جهاد با دشمنان، تقسیم فیء و جلوگیری از ظلم ظالمان جلوگیری از مفاسد فرهنگی از جمله تغییر سنت و احکام الهی و بدعت در دین از طریق افزودن به احکام و کم کردن از آن، از وظائف حاکم اسلامی است.

شهید صدر نیز در مباحث خود دراین‌باره وظیفه حکومت را دو امر می‌داند:

  دانلود پایانامه اثربخشی آموزش مدیریت رفتار کودکان به مادران بر سلامت روان مادران و نشانگان اختلال نارسایی توجه – بیش‌فعالی در کودکان

یکی «اجرای احکام ثابت شریعت» و دیگر «جعل قوانین» در حوزه مباحات و ایجاد محدودیت در این حوزه برای ایجاد نظم اجتماعی و اداره بهتر امور؛ بنابراین، این روایت را می‌توان به عنوان دلیلی بر نظریه منطقه الفراغ ارائه کرد.[2]

  1. ویژگی‌های منطقه الفراغ

بر اساس دیدگاه شهید صدر: دو نوع رابطه که می‌تواند موضوع قواعد حقوقی قرار گیرد را از هم جدا می‌سازد؛ دسته اول بر روابط اشخاص با یکدیگر ناظر است. به نظر ایشان، روابط انسان با همنوعش به‌طور طبیعی ثابت بوده و دارای تغییر نیست لذا قواعد ثابتی را می‌طلبد. این دیدگاه در برابر مکتب «مارکسیسم» قرار دارد که معقد است: روابط حقوقی انسان‌ها با یکدیگر، امر عرضی و تابع تصور رابطه انسان با طبیعت است.

دسته دوم بر روابط انسان با طبیعت ناظر است. این رابطه تغیر و تبدل دارد، یعین به لحاظ تغییراتی که در توان و میزان سیطره انسان بر طبیعت پدید می‌آید، قواعد هم تغییر می‌کند.

البته ثابت بودن رابطه به این معنا نیست که احکام آن‌ها همیشه اجرا شود؛ زیرا ممکن است احکام ثابت به سبب وجود عواملی از قبیل عناوین ثانویه، در مرحله اجرا، متوقف شوند. تطور در میزان سلطه انسان بر طبیعت نیز به این معنا نیست که نتوان هیچ قاعده ثابتی را در این منطقه، ترسیم کرد.

[1]. صدوق، شیخ محمد، 1386 ق، علل الشرائع، ج 1، نجف: المکتبه الحیدریه، ص 251.

[2]. همان، ص 195.


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

3 سؤال اصلی تحقیق (ویژه مسئله پژوهی).

  • منطقه الفراغ چه جایگاهی در صدور احکام حکومتی و حل‌ مشکلات اجتماعی با توجه به تحولات سریع جوامع امروزی می‌تواند داشته باشد؟
  پایان نامه ارشد حقوق:تعیین تعهد به ارائه اطلاعات در عقد بیمه

1 ـ 4 سؤالات فرعی تحقیق (ویژه مسئله پژوهی).

  • قلمرو منطقه الفراغ چیست؟
  • رابطه حکم حکومتی با منطقه الفراغ چیست؟
  • ویژگی‌های منطقه الفراغ چیست؟
  • رابطه منطقه الفراغ با احکام واقعی و ظاهری چیست؟
  • موافقین و مخالفین منطقه الفراغ چه کسانی هستند؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی