پایان نامه بررسی اثرات تحریم های صنعت نفت توسط سازمان ملل

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر تحریم بر صنعت نفت ایران 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

3 اثرات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت؛

 

2-2-1-1-3-1 اثرات کوتاه مدت

در کوتاه مدت ممکن است سیستم مالی کشور با مشکلاتی مواجه شود و در نتیجه هزینه­های معاملاتی افزایش یابد و نهایتا قیمت­ها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

2-2-1-1-3-2 اثرات میان مدت

در میان مدت فضای روانی منفی برای فعالیت های اقتصادی موجب کاهش سرمایه­گذاری، کندی رشد میان مدت و افزایش تورم می­گردد. در ضمن بتدریج روی روابط تجاری و کاهش حجم واردات صادرات و ذخایر ارزی تاثیر می­گذارد.

 

2-2-1-1-3-3 اثرات بلند مدت

مهم­ترین سند و برنامه­ی بلند مدت کشور سند چشم انداز بیست ساله است. در این سند ایران پس از بیست سال  بایستی رتبه­ی اول اقتصادی و صنعتی منطقه باشد. بنظر می­رسد وجود تحریم­های اقتصادی موجب کاهش سرمایه­گذاری به عنوان مهم­ترین عامل رشد و توسعه­ی اقتصادی و صنعتی و کندی رشد بلند مدت شود و دست یابی به اهداف سند را  سخت­تر نماید.

 

2-2-2 تحریم­های کشورهای مختلف علیه ایران

نخستین تحریم امریکا علیه ایران در پی واقعه­ی گروگانگیری دیپلمات های امریکایی در تهران در سال 1979 اعمال شد[1] . به دنبال جریان گروگانگیری در سفارت امریکا این کشور متقابلا 12 میلیارد دلار از دارایی­های ایران را مصادره کرد، پس از آزادی گروگان­ها توسط دولت ایران این مصادره ادامه پیدا کرد و دارایی­های ایران تا به امروز ضبط است.

سال 1987 به دنبال اتهام حمایت از تروریسم رونالد ریگان[2] رییس­جمهور وقت امریکا تحریم­های کامل­تری علیه ایران وضع کرد. بعدها به دستور بیل کلینتون[3] تحریم­های کامل اقتصادی علیه ایران وضع کرد و سپس کنگره­ی امریکا با گذرانیدن قانون ایلسا هرشرکتی را که با ایران به میزان بیش از 20 میلیون دلار تجارت داشت تهدید به اعمال تحریم کرد. سال 2007 در پی اتهام امریکا مبنی بر این که بانک ملت، بانک ملی، بانک صادرات حامی مالی نهادهای تروریستی هستند، بانک جهانی از ارایه­ی خدمات به این بانک­ها خودداری کرد. علاه براین بانک ها در 25 اکتبر 2007 نهادهای مالی دیگری از طرف وزارت خزانه­داری امریکا مورد تحریم قرارگرفتند بانک کارگشایی، بانک اریان، بانک بین المللی پرشیا، علاوه بر این بانک­ها ­نام تعدادی از شرکت­ها و اشخاص حقیقی نیز در این لیست دیده می­شوند. تیر 1387، 4گروه صنعتی دیگر نیز مشمول تحریم­های امریکا شدند : مجموعه صنایع شهید ستاری، هفت تیر، گروه صنایع مهمات و متالوژی و صنایع شیمی پارچین.

[1] . با حمله­ی تعدادی از دانشجویان پیرو خط امام و تصرف سفارت آمریکا در تهران و به گروگان گرفتن ۶۶ دیپلمات آمریکایی در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ (برابر با ۴ نوامبر ۱۹۷۹) آغاز گردید و در۳۰ دی ۱۳۵۹ (برابر با ۲۰ ژانویه ۱۹۸۱) با پذیرش قرارداد الجزایر از سوی دولت‌های ایران و آمریکا و آزادی گروگان­ها پایان یافت.

  دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا-تاثیر پذیری پوشش گیاهی از آب و هوا، وضعیت ناهمواری، خاک و منابع آب استان

[2]. Ronald Wilson Reagan (born February 6, 1911 / died June 5, 2004)

چهلمین رییس جمهور ایالات متحده­ی آمریکا (۱۹۸۱-۱۹۸۹) از حزب جمهوری‌خواه بود. پیش از آن، او سی و سوّمین فرماندار کالیفرنیا (۱۹۶۷–۱۹۷۵) و هنرپیشه­ی رادیو، فیلم و تلویزیون بود.

[3]. William Jefferson “Bill” Clinton (born William Jefferson Blythe III, August 19, 1946)

چهل و دومین رییس جمهور ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱ بوده‌است. او که عضو حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا است پیش از انتخاب به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به مدت ۱۲ سال فرماندار پنجاهم و پنجاه و دوم ایالات جنوبی آرکانزاس را بر عهده داشت. او بعد از فرانکلین روزولت و جان کندی جوانترین شخصی است که به عنوان رئیس جمهور خدمت کرده‌است.