پایان نامه ارشد رشته مهندسی کشاورزی : بررسی فاکتورهای موثر در باززایی درون شیشه¬ای مریم¬گلی¬کبیر91 (Salvia sclarea L.)

عنوان پایان نامه :

 بررسی فاکتورهای موثر در باززایی درون شیشه¬ای مریم¬گلی¬کبیر91 (Salvia sclarea L.)

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

 

 

4-2- ریشه زایی

اکثر گیاهان برای باززایی مؤثر ریشه به اکسین نیازمندند. برای ریشه­دهی گیاهان علفی اغلب از اکسین ضعیف (IAA) در غلظت­های بین 10- 1/0 میلی­گرم در لیتر استفاده می­شود. گیاهان چوبی نسبت به گیاهان علفی، به غلظت بالاتر اکسین نیازمندند. بهترین اکسین­های مؤثرIBA  در غلظت­­های بین 3- 5/0 میلی­گرم در لیتر و NAA در غلظت­ های بین 1- 05/0 میلی­گرم در لیتر هستند (Edwin and Paul, 1984).

تشکیل ریشه در گل راعی (Hypericum perforatum) از شاخه­های حاصل شده از کالوس در محیط MS دارای 4 میلی­گرم در لیتر IAA بدست آمد،IAA  و IBA به طور مساوی برای القاء ریشه مؤثر بودند (Goel et al., 2009).

در گیاه Ocimum kilimandscharicum ریشه­زایی از شاخه­ها در محیط کشت MS ½ همراه با 5/1 میلی­گرم در لیتر IBA بدست آمد (Saha et al., 2010; Daniel et al., 2010).

در گیاه Ocimum tenuifolorum  بهترین ریشه­زایی در محیط کشت MS همراه با 82/26 میکرومولار NAA و 32/2 میکرومولار بدست آمد (Gogoi and Kumaria, 2011).

در گیاه اسطوخودوس فرانسوی (Lavandula angustifolia) ریشه­زایی در محیط کشت MS همراه با 4/0 میلی­گرم در لیتر NAA یا IBA بدست آمد (Al-Bakhit et al., 2007).

Kalidass و Mohan (2009) حداکثر درصد ریشه­زایی از ریزشاخساره ها را در گیاه Phyllanthus urinaria در محیط MS همراه با 2 میکرومولار IBA بدست آوردند.

در گیاه بادرنجبویه (Melissa officinalis) ریشه­زایی در محیط کشت MS تکمیل شده با 1 میلی­گرم در لیتر NAA به خوبی انجام گردید (Meftahizade et al., 2010).

  پایان نامه بررسی تأثیر خدمات برون سپاری بر کمیت عملکرد سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

نتایج تحقیقات Zhang  و همکاران (2011) نشان داد که IBA, NAA و IAA می­توانند برای انگیزش تشکیل ریشه مورد استفاده قرار گیرند اما IBA برای گیاه Codonopsis pilosula مناسب­تر بود.

 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی فاکتورهای موثر در باززایی درون شیشه¬ای مریم¬گلی¬کبیر91 (Salvia sclarea L.)

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه بررسی فاکتورهای موثر در باززایی درون شیشه¬ای مریم¬گلی¬کبیر91 (Salvia sclarea L.)

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی کشاورزی با عنوان بررسی فاکتورهای موثر در باززایی درون شیشه¬ای مریم¬گلی¬کبیر91 (Salvia sclarea L.)