پایان نامه ارشد:مقایسه قوانین داخلی و اسناد بین المللی جرم قاچاق انسان به قصد فحشاء

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی و تحلیل جرم قاچاق انسان به قصد فحشاء

قسمتی از متن پایان نامه :

 

قاچاق اشخاص ( خاص)

قاچاق انسان یک جرم غیر انسانی ، تحقیر آمیز و یکی از اشکال جنایات سازمان یافته فراملی است که     مع الاسف در اکثر نقاط دنیا رشد یافته و در تضاد آشکار با نقض حقوق انسانی قربانیان آن است . در واقع قاچاق انسان مغایر حق آزادی و امنیت افراد ، حق آزادی از شکنجه ،‌ حق آموزش و اشتغال ، ‌حق بهداشت و هر چیز دیگر که لزوم یک زندگی با کرامت است می باشد.

از مهمترین و گسترده ترین انواع قاچاق انسان ،‌ قاچاق زنان و کودکان است . فحشا و قاچاق زنان یک پدیده اجتماعی جدید نیست بلکه از دیرباز در جوامع بشری وجود داشته است ، لیکن تحولات اجتماعی جدید به گسترش این پدیده انجامیده است .

به ویژه از سال 1990 میلادی و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و بلوک شرق ، موضوع قاچاق انسان در سطح جهان ابعاد گسترده تری یافت. به طوری که امروزه ژاپن و تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی در امر واردات زن ، به صورت کالا و کارگر جنس فعالیت دارند. در آلمان ده هزار زن اهل کشورهای چک ، لهستان ،‌ بلغارستان به خلاف میل خود در کلوپ ها و میخانه ها کار می کنند .

در آسیای جنوب شرقی دست کم یک میلیون کودک زیر 15 سال از راه فحشا ارتزاق می کنند . بر اساس برآورد کمیسیون اروپا سالانه 500 هزار زن و کودک به اروپای غربی قاچاق می شوند[1]. و بر اساس آمارهایی از کار اجباری که سازمان بین المللی کار اعلام نموده است ، در حال حاضر بیش از 122 میلیون نفر در سراسر جهان مشغول به کار اجباری هستند که از این تعداد بیش از دو میلیون و400 هزار نفر از زنان و مردان و کودکان که به صورت اجباری در سراسر جهان کار میکنند ، قربانیان قاچاق انسان هستند.[2]

  طراحی و استقرار یک سیستم خبره فازی جهت بکارگیری در کنترل فرایند - پایان نامه رشته مهندسی صنایع

متأْٰسفانه بحث قاچاق ایرانیان به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ، افغانستان  و پاکستان و…. مطرح بوده  و با کمال تأسف روز به روز  رو به گسترش است. در قوانین ما تا قبل از تصویب قانون « مبارزه با قاچاق انسان » در هیچ یک از قوانین کیفری، عنوان مجرمانه صریحی درباره ی قاچاق انسان به ویژه زنان و کودکان وجود نداشت و متأسفانه در بر خورد با چنین پدیده ای فقط معلول آن یعنی زنان در صورت دستگیری مجازات می شدند. و تا قبل از تصویب قانون یادشده نیز عنوان های کلی نظیر رابطه نامشروع، قوادی و آدم ربایی با قاچاق انسان برخورد شده است.

تا آن که قانون فوق الذکر ، هرچند که عام الشمول بوده و گستره وسیع اجرایی آن را در بر می گیرد و به نظر می رسدکه با منطق قانون نویسی و اصولاً فن قانون نویسی چندان هماهنگ نیست در سال 83 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید

1.www.Hambastegi meli.com

2.www.Gilantody .com

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف مشخص تحقیق:

1-بررسی سیاست جنایی ایران در خصوص کنترل و مهار قاچا ق زنان از بعد تقنینی، قضایی ، اجرایی و مشارکتی.

2-تشریح و تبیین قانون مبارزه با قاچاق انسان در حقوق داخلی و بررسی نقاط قوت و ضعف این قانون.

3-بررسی اسناد و کنوانسیون های بین المللی در خصوص این جرم

4- مقایسه قوانین داخلی و اسناد بین المللی در خصوص این جرم

5-ارائه پیشنهادها و راهکارهایی در جهت پیشگیری و مهار جرم قاچاق زنان به قصد فحشا.

6-بررسی زمینه های هماهنگی و همکاری دولت ایران در امر پیشگیری و مبارزه با قاچاق زنان با دولت های دیگر و مراجع بین المللی.

  دانلود کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی: بررسی آگاهی و نگرش و عملکرد دانش آموزان پسر دبیرستانی شهرستان یزد نسبت به فعالیت بدنی و ورزش

6) هدف کاربردی:

استفاده در کلیه مراجع تحقیقاتی و دانشگاهی ، انتظامی وقضایی، امنیتی من جمله شورای عالی امنیت ملی

7) سوالات تحقیق:

الف) سوال اصلی:

سوال اصلی1- آیا قوانین داخلی ایران در خصوص قاچاق زنان با اسناد بین المللی همسو می باشد؟

ب) سوال های فرعی:

فرعی 1- قانونگذار در حقوق ایران تا چه میزان توانسته در مبارزه با این پدیده اهتمام ورزد؟

فرعی 2- آیا سیاست جنایی ایران در کنترل ، کاهش و یا مهار آمار قاچاق زنان موثر بوده است؟

فرعی 3- آیا تلاش های جامعه بین المللی در کنترل و مهار این نوع قاچاق موثر بوده است؟

فرعی 4- آیا سیاست جنایی ایران در برابر قاچاق زنان سیاستی سرکوبگرانه است؟

فرعی 5- تدابیر پیشگیرانه ای که در رویارویی با قاچاق زنان کارساز هستند ، کدام ها هستند؟