دانلود پایان نامه حقوق:شناسایی رابطه حکم حکومتی با منطقه الفراغ

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اشکالات مطرح‌شده بر نظریه منطقه الفراغ

7 ـ 1 اشکال اول

چنانچه از روایاتی که نقل شد و برخی از آیات دیگراز جمله آیه 116 سوره نحل، آیه 87 سوره توبه، برمی‌آید، همان گونه که تحلیل حرام امری ناپسند و غیر جائز شمرده شده، تحریم حلال نیز در ردیف آن قرار گرفته است. در بحث شروط نیز همان گونه که شرط محلل حرام جائز شمرده نشده، شرط محرم حلال نیز جائز شمرده نشده است؛ درنتیجه، اگر انسان بخواهد در قالب شروط ضمن عقد، حلال الهی را بر خود حرام کند، جائز نخواهد بود. تفسیر علامه طباطبایی در خصوص آیه شریف “یا ایها الذین آمنوا لا تحرموا طیبات ما احل الله لکم و لا تعتدوا ان الله لا یحب المعتدین”[1]، مبین همین نکته است:

این آیه مومنان را از حرام کردن آنچه خداوند حلال نموده باز می‌دارد و حرام کردن حلال‌ها بدین‌صورت است که یا کسی آن را تشریعاً حرام کند و یا دیگران را از انجام آن باز دارد و یا خود از آن امتناع ورزد و… اضافه واژه طیبات به جمله بعدی با آنکه معنا بدون آن کامل بود، برای اشاره به تتمیم جهت نهی است که فطرت هر حلالی را پاکیزه و طیب می‌داند… و مقصود از اعتداء در آیه شریفه همان حرام کردن حلال‌هاست که در اول آیه خداوند از آن نهی فرموده؛ در واقع، جمله لا تعتدوا به منزله تأکید است برای لاتحرموا.[2]

  دانلود پایان نامه ارشد با موضوع: ارجاعات قران به عهدین

چنانچه از تعبیر علامه برمی‌آید، مراد از تحریم حلال، تشریع حکم حرام در حوزه حلال و یا امتناع عملی از استفاده از طیبات الهی و یا باز داشتن دیگران است؛ بنابراین، چه اینکه انسان در ضمن تعهداتی مثل نذر و عهد و یمین و شرط ضمن عقد و صلح، طیبات الهی را بر خود حرام گرداند و اینکه کسانی که بر انسان ولایت دارند، مثل پدر و مادر و حاکم مشروع اسلامی «مولی علیه» خود را از استفاده از طیبات الهی محروم کنند، جائز نخواهد بود.

همان‌طوری‌که تحلیل حرام، اعتداء محسوب می‌شود، تحریم حلال نیز مصداق اعتداء محسوب می‌شود که مراد از نهی از اعتداء در آیه شریفه همین شق دوم است. درصورتی‌که در نظریه منطقه الفراغ حوزه امر و نهی حاکم، حوزه‌ای قرار گرفته شده که شارع برای شهروندان حق انتخاب قرار داده است (حوزه غیر الزامی) و این مطلب با آیات و روایات منافات دارد.

[1]. مائده/87.

[2]. طباطبایی، سید محمدحسین، 1393 ق، المیزان، قم: موسسه مطبوعاتی اسماعیلیان، چاپ سوم، ج 7، صص 106 ـ 105.


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

3 سؤال اصلی تحقیق (ویژه مسئله پژوهی).

  • منطقه الفراغ چه جایگاهی در صدور احکام حکومتی و حل‌ مشکلات اجتماعی با توجه به تحولات سریع جوامع امروزی می‌تواند داشته باشد؟

1 ـ 4 سؤالات فرعی تحقیق (ویژه مسئله پژوهی).

  • قلمرو منطقه الفراغ چیست؟
  • رابطه حکم حکومتی با منطقه الفراغ چیست؟
  • ویژگی‌های منطقه الفراغ چیست؟
  • رابطه منطقه الفراغ با احکام واقعی و ظاهری چیست؟
  • موافقین و مخالفین منطقه الفراغ چه کسانی هستند؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

  پایان نامه مهندسی کشاورزی : مطالعه ریشه¬زایی دو رقم گاردنیا با استفاده از هورمون¬های ریشه زایی NAA وIBA

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی