دانلود پایان نامه حقوق:اثرات تحریم های صنعت نفت توسط سازمان ملل

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر تحریم بر صنعت نفت ایران 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

3 -صنعت نفت

3-1 نحوه­ی توزیع و پخش فرآورده-های نفتی از ابتدای پیدایش نفت در ایران

 

3-2 تاریخچه­ی توزیع و پخش نفت و فرآورده­های نفتی در خارج و داخل کشور به سه دوره­ی متفاوت تقسیم می­شود:

  • دوره­ی فعالیت “شرکت نفت انگلیس / پرشیا” سال های 1287تا 1312 ه.ش 1908 تا 1933 م.

در این دوره هیات مدیره و مدیر عامل ” شرکت نفت انگلیس / پرشیا” بر تمام شئون صنعت نفت ایران اعم از فعالیت­های اکتشافی ، استخراج، استحصال، انتقال، پالایش، پخش و صدور نفت خام و فرآورده های نفتی اشراف و نظارت مستقیم داشته است. این شرکت ضمن حفظ استیلای انحصاری خود بر پست­های کلیدی و مراکز تصمیم­گیری، از سپردن مسئولیت به ویژه مسئولیت های استراتژیک به عناصر غیر انگلیسی اجتناب می­کرده است. در این دوره عمدتا بر صدور نفت و فرآورده­های نفتی و توزیع انها در بازارهای بین­المللی تاکید می­شده و در داخل ایران تلاش چندانی در گسترش توزیع و پخش معمول نگردیده است.

با بازگشایی راه­های ارتباطی، در اواخر سال­های جنگ جهانی اول ( 1291- 1293 هـ .ش./1918- 1914 میلادی) ، در غرب ایران چارپایانی چون الاغ و استر که پیش از آن در حمل با در خدمت انسان بودند، به تدریج جای خود را به وسائط نقلیه موتوری دادند. بنابراین، تقاضا برای بنزین و گازوئیل افزایش یافت و به دنبال آن، پالایشگاهی درمنطقه­ی کرمانشاه به منظور تصفیه نفت خام و تامین فرآورده­های مورد نیاز مناطق غرب و شمال غرب کشور، در سال 1312 هـ .ش. (1933 میلادی) در 5 کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه تاسیس گردید. پالایشگاه کرمانشاه نفت خام را به بنزین، نفت چراغ و گاز مبدل می­ساخت. این فرآورده­ها در ابتدا به وسیله­ی تانکرهای حمل سوخت و به صورت فله به شمال غرب ایران ارسال می شد. علاوه بر آن، بخشی از محصولات پالایشگاه نیز به صورت مظروف در پیت­های 18 لیتری توزیع می­شد. نفت خام مورد نیاز این پالایشگاه نیز از طریق یک خط لوله چهار اینچی و از آبادان / اهواز تامین می شد. البته بخشی از نفت خام پالایشگاه از منابع خارج و از عراق تامین می­گردید.

  پایان نامه ارشد حقوق:اصول حاکم بر سیاست کیفری اسلام در شرایط قصاص

در حالی­که فرآورده­های نفتی پالایشگاه کرمانشاه به طور عمده در جهت تامین مصارف داخل کشور توزیع می شد، بخش اعظم فرآورده­های پالایشگاه آبادان به خارج از کشور صادر می­شد.

 

3-2-2  از سال 1312 هـ . ش.(1933 میلادی) تا نهضت ملی شدن صنعت نفت

در این دوره نام “شرکت نفت انگلیس / پرشیا” به “شرکت نفت انگلیس و ایران” تغییر یافت و شرکت به بهره­گیری نسبی از نیروی کاری و استعدادهای ایرانی در بخش های مختلف صنعت نفت مجاب شد. در طول سال­های جنگ جهانی دوم (1324- 1318 هـ .ش./1945-1939 میلادی)، تولیدات پالایشگاه کرمانشاه نه تنها در بخش های مختلف کشور، به ویژه نواحی شمال و شمال غرب ایران توزیع، بلکه در رفع نیازهای نیروهای متفقین مستقر در ایران، جابه جائی این نیروها و کمک­رسانی به روسیه به کار گرفته می­شد.

سوخت از دو راه اصلی ، یکی از اندیمشک و از طریق شهرهای خرم آباد، بروجرد و همدان و دیگری از خانقین عراق و از طریق شهرهای قصرشیرین ، کرمانشاه و همدان ، به قزوین و از آنجا به نقاط دیگر انتقال می­یافت.