دانلود پایان نامه با موضوع بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

حکم حکومتی:

قبل از اینکه به تعریف حکم حکومتی بپردازیم لازم است ابتدا به تفاوت‌های حکم و فتوا که هر دو از جانب فقیه صادر می‌شود، اشاره کنیم: شهید اول در فرق بین حکم و فتوا می‌نویسید:

«الفرق بین الفتوی و الحکم مع انّ کلاً منهما اخبارٌ عن حکم الله ان الفتوی مجرد اخبار عن الله تعالی بانّ حکمه فی هذه القضیه کذا و الحکم انشاء اطلاق او الزام فی المسائل الاجتهادیه و غیرها مع تقارب المدارک فی‌ها…»[1]؛ یعنی فتوا فقط خبر دادن از این است که حکم خداوند در این موضوع چگونه است؛ بر خلاف حکم که عبارت است از، اطلاق (آزاد ساختن امری) یا انشای الزام (ممنوع ساختن امری)، در مسائل اجتهادی که از اصول صحیح نشأت گرفته باشد.

صاحب جواهر نیز می‌نویسد:

المراد بالاولی (الفتوی) الاخبار عن الله تعالی بحکم شرعی متعلّق بکلّی، و اما الحکم فهو انشاء انفاذ من الحاکم ـ لا منه تعالی ـ لحکم شرعی او وضعی او موضوعهما فی شی مخصوص[2]؛

یعنی فتوا عبارت است از خبر دادن از حکم شرعی کلی از طرف خداوند، اما حکم عبارت است از اینکه حاکم از جانب خود و نه از جانب خداوند حکمی شرعی یا وضعی و یا موضوع آن‌ها را در موردی خاص اجرایی کند.

نتیجه آنکه اولاً، هنگامی که مجتهد حکم را به‌صورت کلی ارائه می‌دهد فتواست؛ امام زمانی که آن را در مورد خاص خود تطبیق نماید، از آن به «حکم» تعبیر می‌شود. اگر فقیه به‌صورت کلی بگوید که در مال‌التجاره زکات است و یا در میراث خمس است، این «فتوا» خواهد بود؛ اما اگر حاکم زکات مال التجاره و یا خمس را از ورثه برای مستحقین آن اخذ کند حکم است. برای نمونه، در تحریر الوسیله دربارۀ به حدّ ارتداد آمده است: «فالفطری لا یقبل اسلامه ظاهراً و یقتل ان کان رجلاً» مرتدّ فطری، اسلامش در مرحله ظاهر قبول نمی‌شود واگر مرد است کشته می‌شود». این «فتوا» است، اما انشای حکم ارتداد سلمان رشدی توسط معظّم له، «حکم» است.[3]

  دانلود پایان نامه ارشد رشته مهندسی علوم و صنایع غذایی: بررسی اثر روش های حرارت دهی و نگهداری سرد برخی سبزیجات بر میزان نمک های نیترات و نیتریت و آسکوربات

ثانیاً: چنانچه مرحوم صاحب جواهر فرمودند: «أو موضوعهما»، لازم نیست که حکم حاکم، همیشه بیانگر حکم شرعی یا وضعی باشد؛ بلکه گاهی حکم، انشای قطعیت نسبت به موضوع احکام است؛ بر خلاف فتوا که همیشه بیانگر حکم شرعی و یا وضعی موضوعات است.

برای آنکه درک و دریافت روشن‌تری از حکم حکومتی داشته باشیم، تعریف برخی از فقها را به تفکیک ذکر می‌کنیم:

[1]. شهید اول، القوائد و الفوائد، ج 1، ص 320.

[2]. نجفی، محمد حسن، جواهر الکلام، ج 40، ص 100.

[3]. عباس کوثری، احکام حکومتی در بستر زمان و مکان، 1374، ج 7، مجموعه آثار کنگره بررسی مبانی فقهی حضرت امام، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، قم: چاپ و نشر عروج، ص 376.


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

3 سؤال اصلی تحقیق (ویژه مسئله پژوهی).

  • منطقه الفراغ چه جایگاهی در صدور احکام حکومتی و حل‌ مشکلات اجتماعی با توجه به تحولات سریع جوامع امروزی می‌تواند داشته باشد؟

1 ـ 4 سؤالات فرعی تحقیق (ویژه مسئله پژوهی).

  • قلمرو منطقه الفراغ چیست؟
  • رابطه حکم حکومتی با منطقه الفراغ چیست؟
  • ویژگی‌های منطقه الفراغ چیست؟
  • رابطه منطقه الفراغ با احکام واقعی و ظاهری چیست؟
  • موافقین و مخالفین منطقه الفراغ چه کسانی هستند؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

  نقاط ضعف قانون جدید مجازات اسلامی در تشدید مجازات -پایان نامه