دانلود پایان نامه ارشد:ارائه بزرگترین میدان گازی جهان، مشترک بین ایران و قطر

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر تحریم بر صنعت نفت ایران 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اثرات تحریم­های سازمان ملل

با توجه به اهمیت تحریم­های سازمان ملل به اختصار به بررسی اثرات تحریم­های سازمان می پردازیم؛

اثرات تحریم­های سازمان ملل را از سه منظر مورد بررسی قرار می­دهیم:

1- اثر بر بخش­های اقتصادی

2- تاثیر بر متغیرهای اقتصادی

3- اثرات کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت اقتصادی

 

2-2-1-1-1 اثر بر بخش­های اقتصادی

اثرات تحریم اقتصادی در بخش صنعت، بخش کشاورزی، بخش خدمات، بخش مالی و بخش بازرگانی، قابل بررسی است. به ترتیب نوع و اثرات در ذیل آمده است:

 

2-2-1-1-1-1 اثر بر بخش صنعت

در بررسی و رصد تاثیر مستقیم تحریم­ها می توان به دو گزینه رسید: تحریم ها، عمدتا واردات مواد اولیه، دستگاه­های پیشرفته صنعتی و البته مواد و تکنولوژی های دارای کاربرد دوگانه (نظامی-غیرنظامی) را هدف گرفته و تحت تاثیر قرار داده است، بطور مثال، تحریم مواد دوگانه مثل ”فولاد گرم” که کاربرد وسیعی در بخش صنعتی دارد، تولیدکنندگان و قطعه­سازان داخلی را مجبور به روی آوردن به انواع نازل (فولاد هندی) کرده است که البته افت کیفیت محصولات داخلی را به دنبال دارد.

اخیرا کشورهای غربی حتی از فروش دستگاه “سی ان سی[1]” به ایران خودداری می­کنند. توجه به این نکته قابل تامل است که اینک دامنه­ی تحریم­ها حتی به ابزار آلات ساده صنعت هم رسیده است و شرکت­های بزرگ ابزار سازی آمریکایی و آلمانی از معامله و فروش قطعات یدکی و ابزارهای مربوطه به ایران خودداری می کنند و حتی در شرایط فعلی شاهد، پدیده­ی احتکار مواد اولیه ی موجود در بازارهای داخلی (موادی نظیر پلی آمیلن که کاربرد وسیعی در صنایع مختلف از جمله اتوموبیل دارد) هم هستیم که قیمت این مواد را در بازار داخلی تا حدود دوبرابر افزایش داده است.

  کیفیت ایفای تعهدات اطلاعاتی از سوی بیمه ­گر

یکی دیگر از معضلات اصلی صنعت ایران، فرسودگی و قدیمی بودن تجهیزات بود که با تدبیر ابتدایی تلاش شد با واردات دستگاه­های خارجی این مشکل حل شود، اما قانون ناکارای ممنوعیت ورود دستگاه­های صنعتی قدیمی­تراز سال 2000 (اسفند 1385) که بعدا اصلاحیه­ای ناموفقی هم خورد، جلوی این تنفس ضعیف را هم گرفت تا صنعت ایران همچنان با وضع سابق به حیات خود ادامه دهد.

[1]. computer numerical control (CNC)

بوسیله­ی سی‌ان‌سی می‌توان به سرعت قطعاتی با اندازه‌های دقیق از فلز یا چوب درست کرد. دستگاه‌های که با کنترل  CNC کار می‌کنند عبارتند از    تراش، فرز سنتر، اره­ی برش و حک لیزر.