بزرگترین میدان گازی جهان، مشترک بین ایران و قطر-دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر تحریم بر صنعت نفت ایران 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

انواع تحریم­های اقتصادی

تحریم­های اقتصادی نیزعمدتا از دو طریق اعمال می­شود؛

تحریم تجاری و تحریم مالی.

تحریم تجاری که با محدود کردن یا قطع کردن انواع روابط وارداتی و صادراتی همراه می­شود ولی در تحریم مالی محدودیت و تضییقات و فشارهایی بر روابط مالی کشور هدف اعمال می­شود، یعنی سرمایه­گذاری، تامین مالی و معاملات مالی کشور تحت فشار قرار می­گیرد.

تقسیم بندی دیگری می توان از جهت منشاء تحریم نیز در نظر داشت؛

اول ؛ تحریم یک جانبه، در این نوع کشور فرستنده­ی تحریم براساس تصمیم یک طرفه­ی خود تحریم را اعمال می­کند.

دوم ؛ تحریم چندجانبه که از سوی چند کشور علیه کشور هدف صورت می­گیرد.

سوم ؛ تحریم سازمان ملل است که بوسیله­ی شورای امنیت اعمال می­شود.

 

2-1-6-1 تحریم یک­طرفه

از آنجا که در تحریم یک­طرفه، فقط یک کشور روابط تجاری و مالی خود را با کشور هدف محدود می­کند، در نهایت این تحریم آثار سوء کمتری خواهد داشت. میزان این اثرگذاری به نفوذ اقتصادی کشور فرستنده­ی تحریم در کشور هدف بستگی دارد. به طور مثال اگر کشوری مانند آمریکا بر کشوری مانند کانادا که در حد 80 در صد روابط تجاری­اش وابسته به آمریکاست تحریم اعمال کند بدون تردید کشور کانادا به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و به اوضاع وخیمی دچار می شود. اما اگر سهم معاملات اقتصادی آمریکا با کشوری مثلا حدود 15درصد باشد، تحریم یک­جانبه کاری از پیش نخواهد برد.

 

  پایان نامه مدیریت:سنجش راهکارهایی ارائه شده توسط محقق جهت بهبود و افزایش درامد های غیر مشاع

2-1-6-2 تحریم چندجانبه

در تحریم­های چند کشور اصطلاحا می­گویند ائتلاف کشورهای داوطلب بوجود آمده است. یعنی ائتلاف کسانی که مایلند به تحریم بپیوندند.

بدیهی است که آثار و هزینه­های تحریم چند جانبه نسبت به تحریم یک جانبه می­تواند بیشتر باشد. اما تحریم شورای امنیت سازمان ملل است که به صورت همه جانبه صورت می­گیرد و برای اعضای سازمان ملل لازم الاجرا است و بعد حقوقی و قانونی هم دارد.