بررسی قلمرو منطقه الفراغ -دانلود پایان نامه ارشد حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

. تعریف اول

شهید اول در مقام بیان فرق بین فتوا و حکم، حکم حاکم را این‌چنین تعریف می‌کند:

«الحکم انشاء اطلاق او الزام فی المسائل الاجتهادیه و غیرها مع تقارب المدارک فی‌ها مما یتنازع فیه الخصمان لمصالح المعاش»[1]یعنی: حکم عبارت است از انشای آزاد ساختن یا ملزم نمودن در مسائل اجتهادی و غیر اجتهادی که مربوط به نزاع دو فرد در امور معیشتی بوده و از اصول صحیح نشأت گرفته باشد.

2 ـ 3 ـ 5 ـ 2 تعریف دوم

صاحب جواهر معنای حکم را به‌گونه‌ای مطرح کرده است که شامل «حکم قضایی» و «حکم سلطانی» و به عبارت دیگر، «حکم ابتدایی» و «غیر ابتدایی» نیز می‌شود. ایشان ضمن تبیین فرق بین حکم و فتوا می‌نویسد:

«اما الحکم فهو انشاء انفاذ من الحاکم ـ لا منه تعالی ـ لحکم شرعی أو وضعی أو موضوعهما فی شیء مخصوص، ولکن هل یشترط فیه مقارنته لفصل خصومه کما هو المتیقن من ادلته…، او لا یشترط، لظهور قوله: « انّی جعلته حاکما» فی انّ له الانفاذ و الالزام مطلقاً، و یندرج فیه قطع الخصومه آلتی هی مورد السؤال و من هنا لم یکن اشکال عندهم فی تعلّق الحکم بالهلال و الحدود آلتی ل امخاصمه فی‌ها»[2]یعنی: حکم عبارت است از اینکه حاکم ـ نه از جانب خداوند ـ حکم شرعی یا وضعی و یا موضوع هر یک از دو حکم مزبور را انفاذ کند؛ البته همه این‌ها باید در مورد خاص و معینی انجام پذیر. حال آیا شرط انشای حکم، مقرون بودن آن با حل نزاع است، چنانکه مقدار مسلم همین است؛ یا اینکه این شرط را ندارد، زیرا دلیل جعل حاکمیت برای فقیه در فرمایش امام صادق اعم است و به همین دلیل اشکالی در صحت تعلق حکم به رؤیت هلال و حدود وارد نشده است با اینکه از مورد نزاع و مخاصمه بدورند.

  پایان نامه ارشد:شناسایی مهمترین عامل مؤثر در انتخاب بانک تجارت و سپه توسط مشتریان

هرچند صاحب جواهر در مقام تعریف حکم قضایی است اما در پایان بحث تصریح می‌کند که چون از اطلاق مقوله عمربن حنظله برای حاکم جعل صلاحیت استفاده می‌شود پس تعریف مذکور همچنان که حکم قضایی را شامل می‌شود حکم حکومتی را نیز در برمی‌گیرد.

اشکالی که به تعریف صاحب جواهر شده است این است که مطابق این تعریف حکم محدود می‌شود به‌حکم و دستورات اجرایی اما در جواب باید گفت که صاحب جواهر در ادامه همین بحث مثال می‌زند به‌حکم حاکم به رؤیت هلال، که در واقع در این حکم به‌صورت مستقیم دستور به اجرای عمل خاص داده نشده است هرچند که نتیجه آن یک امر اجرایی است پس به این معنا که مثلاً بعد از صدور حکم به رؤیت هلال ماه شوال تمامی مردم موظف‌اند در روز موردنظر افطار کنند.

[1]. شهید اول، محمد بن مکی، بی‌تا، القواعد و الفوائد، ج 1، قم، مکتبه المفید، ص 320.

[2]. نجفی، محمد حسن، جواهر الکلام، ج 40، ص 100.


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

3 سؤال اصلی تحقیق (ویژه مسئله پژوهی).

  • منطقه الفراغ چه جایگاهی در صدور احکام حکومتی و حل‌ مشکلات اجتماعی با توجه به تحولات سریع جوامع امروزی می‌تواند داشته باشد؟

1 ـ 4 سؤالات فرعی تحقیق (ویژه مسئله پژوهی).

  • قلمرو منطقه الفراغ چیست؟
  • رابطه حکم حکومتی با منطقه الفراغ چیست؟
  • ویژگی‌های منطقه الفراغ چیست؟
  • رابطه منطقه الفراغ با احکام واقعی و ظاهری چیست؟
  • موافقین و مخالفین منطقه الفراغ چه کسانی هستند؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

  دانلود پایان نامه ارشد-نویسندگان در پرداختن به مسائل اجتماعی

پایان نامه بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی