بررسی سازش در مرحله اجرای حکم -پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 سازش و جایگاه آن در حقوق ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

 

قانون شوراهای حل اختلاف مصوب 1387

یکی از مهم ترین اهداف تشکیل شورای حل اختلاف و شاید تنها مبنای تشکیل شورا ایجاد سازش و حل اختلاف فی مابین متداعیین می باشد. این نهاد در تاریخ 17/01/1379 به موجب ماده 189 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران[1] وارد نظام حقوقی ما شد . این ماده دارای یک آیین نامه  می باشد که در تاریخ 27/05/1381 به تأیید رئیس قوه قضاییه رسیده است ؛ ماده 7 آیین نامه مقرر می دارد :        « شورا در تمامی امور مدنی و نیز تمامی امور جزایی که رسیدگی به آن منوط به شکایت شاکی خصوصی است و با گذشت وی تعقیب موقوف می شود، می تواند به منظور ایجاد سازش بین طرفین مذاکره کند . »

همچنین ماده 14 این آیین نامه نیز مقرر داشته :« شورا مکلف است در کلیه اختلافات مرجوعه سعی و تلاش نماید تا موضوع به صورت سازش خاتمه یابد، در صورت حصول سازش موضوع سازش و شرایط آن به ترتیبی که واقع شده در صورت مجلس منعکس و این صورت مجلس به امضای اعضای شورا و طرفین  می رسد .                مفاد سازش نامه ای که به ترتیب فوق تنظیم می شود نسبت به طرفین، وراث و قائم مقام قانونی آنان نافذ و معتبر است و در این صورت مانند احکام دادگاهها ی دادگستری به موقع اجرا گذاشته می شود . »

سرانجام در تاریخ 8/04/1387 قانون دیگری به نام قانون شوراهای حل اختلاف در راستای اصل 85  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران توسط کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.[2]  ماده 1 قانون شوراهای حل اختلاف این چنین مقرر داشته است :« به منظور حل اختلاف و صلح و سازش بین اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی شوراهای حل اختلاف که در این قانون به اختصار شورا نامیده می شود تحت نظارت قوه قضاییه و با شرایط مقرر در این قانون تشکیل می گردد .»

  پایان نامه ارشد:ارائه عدم حمایت مدیریت ارشد در عدم به کارگیری RFID در زنجیره تامین

ماده 25 این قانون نیز روش کار شورا را در صلح و سازش این چنین بیان نموده است :« در صورت حصول سازش میان طرفین چنانچه موضوع در صلاحیت شورا باشد گزارش اصلاحی صادر و پس از تأیید قاضی شورا به طرفین ابلاغ می شود در غیر این صورت موضوع سازش و شرایط آن به ترتیبی که واقع شده است در صورت مجلس منعکس و مراتب به مرجع قضایی صالح اعلام می شود.»

با توجه به ماده 51 قانون شوراهای حل اختلاف که کلیه مقررات مغایر این قانون را ملغی الاثر اعلام کرده آیین- نامه مربوط به ماده 189 قانون برنامه توسعه(مصوب 1381) به دلیل تعارضاتی که با قانون شوراهای حل اختلاف دارد منسوخ است ؛ به هر ترتیب با توجه به اهمیت و وسعت بحث سازش در قانون شوراهای حل اختلاف در اینجا به همین حد بسنده کرده و مطالب بیشتر را به قسمت مربوط به آن واگذار  می نماییم.

[1] . ماده 189 :« به منظور کاهش مراجعات مردم به محاکم قضایی در راستای توسعه مشارکت مردمی،رفع اختلافات محلّی و نیز حل و فصل

اموری که ماهیّت قضایی ندارند و یا ماهیت آنان از پیچیدگی کمتری برخوردار است به شورای حل اختلاف واگذار می گردد .»

[2] . البته با توجه به آزمایشی بودن این قانون و پایان رسیدن مدت اعتبار آن در شهریور ماه 1392، رئیس قوّه قضاییه از مقام معظم رهبری  درخواست تمدید اعتبار آن را تا زمان تصویب لایحه جدید قانون شورای حل اختلاف نمودند که مورد تایید ایشان قرار گرفت .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق

  دانلود پایان نامه ارشد : تدابیر پیش‌گیری وضعی از وقوع قتل عمد مطالعه موردی شهرستان کرمانشاه

سوالات تحقیق به شرح زیر می باشد :

1- آیا سازش در هر مقطعی از دادرسی امکان پذیر است ؟

2- در صورت تحقق سازش در مرحله تجدیدنظر تکلیف رأی بدوی چیست ؟

3- آیا سازش در مرحله اجرای حکم امکان دارد ؟

4- آیا گزارش اصلاحی محاکم خارجی در ایران قابل اجراست ؟

5- آیا سازش در امور حسبی امکان دارد ؟

هدف تحقیق

اهمیّت سازش در تعلیمات دینی ما و پراکندگی موجود در قواعد و مقررات مربوط به سازش ، ما را بر آن داشت تا با تحقیق و جمع آوری سوابق فقهی و قانونی آن در منبعی مستقل تحت عنوان « سازش وجایگاه آن در حقوق ایران » با دقت بیشتری نسبت به مسائل مربوط به آن بپردازیم و در حد توان به پرسش هایی که در خصوص سازش قابل طرح است پاسخ گو باشیم . با توجه به این که بحث سازش نشأت گرفته از توافق و رضایت طرفین اختلاف است ، در نتیجه آنها صرفاً در مسائلی که حق دخل و تصرف دارند ، می توانند سازش کنند . به همین دلیل است که غالب مطالب این نوشتار نیز مربوط به امور حقوقی می باشد که اشخاص در آن آزادی عمل بیشتری دارند .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

  دانلود پایان نامه ارشد :اصول، روشها و عوامل موثر بر تعلیم و تربیت از دیدگاه مقام معظم رهبری و میزان آگاهی اساتید دانشگاه علوم انتظامی از آنها

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته حقوق با عنوان : سازش و جایگاه آن در حقوق ایران  با فرمت ورد