بررسی رابطه حکم حکومتی با منطقه الفراغ -پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

  1. شهید صدر و منطقه الفراغ

آنچه شهید صدر در توضیح و تبیین دیدگاه منطه الفراغ بیان داشته است را می‌توان در ضمن چند بند به شرح ذیل تبیین کرد:

4 ـ 1 قوانین اسلام در مورد فعالیت‌های اقتصادی، به‌طور موقت و گذرا وضع نشده تا (چنانچه مارکسیسم می‌گوید» با تبدیل دوره‌های تاریخی، تغییر شکل یابد، بلکه برای تمام ادوار و اعصار، ثابت و جاودانه است.

4 ـ 2 برای تأمین این شمول و استیعاب، نیاز به یک عنصر حقوقی شناور و متحرکی است که در بستر دوره‌ها و مراحل مختلف تاریخی، پاسخگوی مقتضایت مختلف باشد و برای روشن ساختن این عنصر شناور، باید ابعاد متغیر زندگی اجتماعی انسان را معین ساخت.

4 ـ 3 در حیات اقتصادی انسان دو نوع رابطه وجود دارد: نخست رابطه انسان باطبیعت و سرمایه‌های طبیعی که در شیوه‌های تولید از طبیعت و راه‌های سیطرهٔ بر آن خلاصه می‌شود و دیگر رابطه انسان با همنوعانش که به‌صورت حقوق و امتیازات بعضی بر بعضی دیگر تجلّی می‌یابد.

4 ـ 4 تفاوت این دو نوع رابطه این است که نوع اول از روابط (رابطه انسان با طبیعت) تغیر و تطوّر دارد یعنی به لحاظ تغییراتی که در توان و میزان سیطرهٔ انسان بر طبیعت پدید می‌آید قوانین نیز تغییر می‌یابد چرا که در غیر این صورت، عدالت اجتماعی در معرض تهدید قرار می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال اگر قانون «من أحیی أرضاً فهی له» در عصر بیل و کلنگ، مجری عدالت اجتماعی بود در عصرت مکانیزه شدن وسایل احیاء کشاورزی نمی‌تواند عدالت را تأمین کند زیرا سبب می‌شود که افراد اندکی که با این ابزارهای مدرن قادر بر آباد کردن زمین‌های فراوانی هستند به مالکان بزرگ تبدیل شوند و ثروت طبیعی عادلانه توزیع نشود. لذا این نوع از روابط عنصر متحرّک و شناوری را می‌طلبد که در مقابل آن خطر و تهدید بایستد.

  دانلود پایان نامه ارشد رشته اقتصاد : سرمایه ی اجتماعی، سرمایه ی انسانی و رشد اقتصادی

اما نوع دوم از روابط (روابط انسان‌ها با یکدیگر) به‌طور طبیعی ثابت بوده، دارای تطوّر نیست؛ از این‌رو قوانین ثابتی را می‌طلبد (در مقابل دیدگاه مارکسیسم که می‌گوید: روابط حقوقی انسان‌ها با یکدیگر امری عرضی و تابع تطوّر رابطه با طبیعت است) به‌عنوان‌مثال هر ملّتی که در اثر ارتباط با طبیعت به ثروتی دست می‌یابد با مشکل کیفیت توزیع عادلانه مواجه می‌شود؛ این نیاز یک نیاز ثابتی است که برای رفع آن فرقی بین عصر آسیاب دستی ودروه ماشینیسم نمی‌باشد و قانونی که برای رفع چنین نیازی وضعیم شود (مثل قانون توزیع ثروت بر اساس کار) قانون عامی است که در تمام دوره‌ها ساری و جاری است.

4 ـ 5 آن عنصر شناور و متحرکی که مانع تهدید قوانین بخش اول از روابط و ضامن اجرای عدالت می‌شود «منطقه الفراغ» به‌ضمیمه «ولایت ولی امر مسلمین» نام دارد. منطقه الفراغ یعنی منطقه‌ای که از قوانین الزامی خالی است. لذا ولی امر و حاکم اسلامی، بسط ید دارد و می‌تواند بر اساس مقتضیات زمان و در جهت اهداف کلی اسلام (عدالت اجتماعی) در آن منطقه حکم براند.


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

3 سؤال اصلی تحقیق (ویژه مسئله پژوهی).

  • منطقه الفراغ چه جایگاهی در صدور احکام حکومتی و حل‌ مشکلات اجتماعی با توجه به تحولات سریع جوامع امروزی می‌تواند داشته باشد؟

1 ـ 4 سؤالات فرعی تحقیق (ویژه مسئله پژوهی).

  • قلمرو منطقه الفراغ چیست؟
  • رابطه حکم حکومتی با منطقه الفراغ چیست؟
  • ویژگی‌های منطقه الفراغ چیست؟
  • رابطه منطقه الفراغ با احکام واقعی و ظاهری چیست؟
  • موافقین و مخالفین منطقه الفراغ چه کسانی هستند؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

  دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا-نقش سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه محله های شهری

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه بررسی نظریه منطقه الفراغ و تأثیر آن در حل مشکلات حکومت اسلامی