اثرات تحریم های صنعت نفت توسط سازمان ملل-پایان نامه کارشناسی ارشد

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر تحریم بر صنعت نفت ایران 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

2-2-1-1-2-2 بیکاری

بخش عظیمی از اشتغال در بخش­های داخلی کشور صورت می­گیرد و ارتباط کمی به روابط اقتصادی خارجی کشور دارد. بهرحال اگر صادرات ایران محدود شود در آن صورت با تعطیلی بخش صادرات خارجی طبیعتا نیروی کار در این بخش بیکار می­شوند و احتمال دارد نرخ بیکاری افزایش یابد.

 

2-2-1-1-2-3 سرمایه­گذاری

فضای روانی منفی برای فعالیت­های اقتصادی موجب کاهش سرمایه­گذاری، کندی رشد و افزایش تورم می­گردد. تحریم سبب نوعی بلا تکلیفی در اقتصاد شده و سرمایه­گذاران داخلی و خارجی را برای انجام سرمایه­گذاری وادار به تامل و صبر می­کند. در این زمان سرمایه­گذاران به مناطق دیگر جذب می­شوند و کشور هدف از رقابت در جذب سرمایه­گذاری باز می ماند. کشورهای مختلف که در تحریم شرکت نکرده­اند با تردید به فضای سرمایه­گذاری نگاه می­کنند و با اکراه به سرمایه گذاری می پردازند. بسیاری از شرکت­هایی که با کشور تحریم کننده دارای روابط اقتصادی هستند از تیره شدن روابط خود با آن کشور نگران می­شوند و حتی­المقدور از انجام سرمایه­گذاری خودداری می­کنند. اینان حتی اگر خطر سرمایه­گذاری را نیز بپذیرند هزینه­ی هنگفتی را برای آن در نظر می گیرند.

 

2-2-1-1-2-4 رشد اقتصادی

نهایتا تحریم­های افتصادی ممکن است رشد اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار دهد. از عواملی که تضمین کننده­ی رشد اقتصادی است سرمایه­گذاری است. کند شدن رویه­ی سرمایه­گذاری چه داخلی و چه خارجی رشد اقتصادی را کند می­نماید و در پی آن توسعه­ی اقتصادی نیز تحت تاثیر قرار می­گیرد.

  دانلود پایان نامه حسابداری: ارتباط بین شاخص حاکمیت شرکتی و میانگین موزون هزینه سرمایه در شرکت های پذیرفته شده در بورس

 

2-2-1-1-2-5 حجم تجاری و تراز بازرگانی

اولین اقدامی که در تحریم اقتصادی هدف قرار می گیرد کاهش و یا حذف روابط تجاری  با کشور تحریم شونده است. لذا با قطع و کم شدن روابط تجاری میزان صادرات و واردات کشور کاهش و در نتیجه حجم تجاری کشور کمتر می­شود و اگر این امر به صادرات کشور آسیب زند در آن صورت ممکن است تراز تجاری منفی گردد. این امر موقعی باعث وخیم شدن تراز تجاری بر کشور خواهد شد که تحریم­ها صادرات نفت را نشانه گیرند، لذا به نظر می­رسد قبل رسیدن به این بخش از تحریم تدابیر لازم و سیاست­های مناسب اتخاذ گردد.

 

2-2-1-1-2-6 نر خ ارز و ذخایر ارزی

آخرین متغیر مورد بحث نرخ ارز و ذخایر ارزی است، به نظر می­رسد تا زمانی که بخش نفت دچار تحریم نشود این متغیر یعنی ارز کشور دچار دگرگونی نمی­شود، اما در صورت  بروز چنین شرایطی، نرخ ارز افزایش می­یابد و از دو نظر اقتصاد کشور را تهدید می­کند. اول با افزایش نرخ ارز  قیمت­های داخلی نیز تحت تاثیر قرار می­گیرد و تورم افزایش می­یابد و دوم با کاهش صادرات نفتی ذخایر ارزی کاهش می­یابد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

  دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات-بررسی مقایسه ای تجلی مفهوم پالایش

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته حقوق با عنوان : تاثیر تحریم بر صنعت نفت ایران   با فرمت ورد